„Създаване на софтуерни приложения за спорт и забавления“ е темата на новия бургаски хакатон

„Създаване на софтуерни приложения за спорт и забавления“ е темата на новия бургаски хакатон - E-Burgas.com

"Създаване на софтуерни приложения за спорт и забавления" е темата на новия пролетен бургаски хакатон. Амбицията на организаторите е събитието да стимулира прилагането на съвременните технологии в ежедневието на хората и живота в града. Голямата награда на хакатона е професионален ангажимент за създаване на софтуерно приложение за спорт за Професионална гимназия за компютърно програмиране и иновации. Тя е на стойност 2000 лева и ще бъде връчена лично от кмета Димитър Николов.

Събитието ще е тридневно, с начало на 20 април (петък) и финал 22 април (неделя). Откриването на хакатона ще е на 20 април от 17:00 в зала 221 на Органичен корпус, Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас. Той ще събере на едно място програмисти, дизайнери, специалисти по здравни грижи и предприемачи, които заедно да предложат концепция за софтуерен продукт и да стартират работа по неговото разработване.

* За допълнителна информация: http://hackathon.chemguide.info/

Няма ограничение за използваните технологии, библиотеки, платформи и програмни езици. Необходимо е екипите да предадат прототип на своя продукт, който да има поне една работеща функционалност или ясна концепция за приложение с частично написан изходен код. В последния ден на хакатона - неделя, 22 април - участниците ще направят демонстрация на своите приложения пред жури.

Допустими участници са екипи от най-малко двама души, които могат да се сформират както предварително, така и в началото на самия хакатон. Задължително е поне един човек от екипа да има познания по програмиране, без значение нивото и опита в областта на софтуерни разработки.

 За всички участници ще има награди, осигурени от спонсорите на събитието. Първите три проекта, оценени най-високо, ще бъдат допълнително стимулирани с изненади от организаторите.

* Критериите за оценка на приложенията са:

- Оценка на идеята.

- Работеща функционалност на приложението.

- Начин на изпълнение, качество на програмния код и избрания подход.

- Потребителски интерфейс.

- Потенциал на приложението.

- Ще бъдат предоставени насоки и идеи за приложения на тези участници, които нямат предварителна концепция за това, което биха желали да разработват.

* Правила на хакатона:

- Участниците могат да си изберат под какъв лиценз да бъде написания от тях код, препоръчително е свободен лиценз.

- Работата по проектите стартира с началото на хакатона. Не се допуска участие с напълно или частично готови приложения, които са разработени преди хакатона.

- Приложенията, които не са завършени и нямат работеща функционалност, също се представят на финалния ден и се оценява потенциала им и проблема, който решават.

- Спонсорите и партньорите на събитието имат право да дават индивидуални награди на избрани от тях участници.

- Хакатонът ще се проведе в залите на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас. Ще има осигурен достъп до помещението до 21:00 ч. в петък и събота, напитки,  интернет връзка и удобни места за работа на всички екипи.

- Форма за регистрация за хакатона можете да намерите на адрес:

http://hackathon.chemguide.info/registration.html

* Организатори на събитието са:

УНИВЕРСИТЕТ "ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ" БУРГАС

Катедра "Компютърни системи и технологии" 

Катедра "Компютърни и информационни технологии"

Факултет по обществено здраве и здравни грижи

Студентски съвет към Университета

Съвместно с:

Община Бургас, Фирма Технологика

Профилирана природоматематическа гимназия "Акад. Никола Обрешков"

Професионална гимназия по Механотехника и Електроника

Професионална гимназия по Електротехника и Електроника "Константин Фотинов"

Професионална Гимназия по Химични Технологии "Академик Н. Д. Зелинский"

Професионална гимназия за компютърно програмиране и иновации

Иновационни Системи - Бургас.

* Спонсори на събитието:

ТехноЛогика, Мусала Софт, Болница Дева Мария, Клъстер ИКТ Бургас, Кодифик, ERP Bulgaria, EPAM, Българска Аутсорсинг Асоциация, ScaleFocus, Джей Софт, Комплекс 2000, BigBoy, BulPros, Bulgarian online research, Sutherland.

* Често задавани въпроси:

1. Трябва ли да си носим лаптопи или ще има осигурени компютри на място?

- Всеки участник трябва да си носи лаптоп, на който да работи.

2. Трябва ли да стоим през цялото време на хакатона в помещението?

- Не е задължително. Възможно е само част от времето да прекарате в помещението, което е осигурено за хакатона като работна среда. Също така, ако желаете, може да излизате със съотборниците си, за да коментирате и обсъждате идеите си на по-тихи места.

3. Можем ли да използваме изходен код от проект, по който сме започнали работа преди началото на хакатона?

- Няма да е справедливо ако екипи използват вече разработени проекти или готов изходен код. Затова е необходимо да стартирате от нулата работата по вашите идеи. Не е задължително да направите нещо напълно завършено или дори да имате някакви работещи функционалности на вашите приложения до крайния срок в неделя 22 април от 12:00. По-важно е да имате ясната концепция за продукт и да сте започнали вече работа по изпълнението

4. Ако нямам партньор, с който да работя в екип, ще мога ли да си намеря такъв в началото на хакатона?

- Разбира се! Всички, които нямат отбори, ще имат възможност да си изберат или сформират такива в самото начало на хакатона. Ако търсите партньори с конкретни умения - можете да ни пишете, за да ви помогнем да идентифицирате подходящи хора, с които да работите.

5. Задължително ли е да се регистрирам предварително за хакатона?

- Не, не е задължително, но предварителната регистрация би ни позволила да направим по-добра организация.

6. Задължително ли е да работя в екип с друг човек, не мога ли сам да участвам в хакатона?

- Отборната работа винаги е била решаващ фактор за успеха на проект или бизнес начинание. Основната ни цел е да помогнем да отборите да развият проекти, които след това да могат да превърнат в истински продукт или услуга, а за това ще е нужна доста работа. Затова е задължително участието в хакатона на екипи от поне двама участника.

7. С каква цел се организира хакатона?

- Развитие на IT сектора в Бургас и любовта ни към нашия град са основните мотиви да организираме този хакатон. С цел да допринесем за развитието на този сектор и на града ни ние решихме да започнем да провеждаме такива състезания. Надяваме се по този начин допълнително да се засили интереса на хората към компютърните науки.

8. Мога ли да използвам предварително подготвени графични елементи, снимки и други материали за проекта, който разработвам на хакатона?

- Да, възможно е.

9. Аз нямам идея за приложение, с която да участвам в хакатона. Ще можете ли да ми предложите насоки и идеи за работа?

- Да, по време на хакатона са предвидени няколко лекции и демонстрации, които да послужат за конкретни насоки и идеи.

10. Какви са наградите за победителите?

- Спонсорите и партньорите ще осигурят наградите за учениците.

- Допълнителни предметни награди на стойност за избрани екипи. За всеки участник ще има изненада от организаторите.

11. Ще има ли към кого да се обърна ако имам въпроси от техническо естество по време на хакатона?

- Постарали сме се да подсигурим ментори и сътрудници, които ще бъдат на разположение на екипите през по-голямата част от времето.

12. Какви права си запазвам върху написаният от мен изходен код в рамките на хакатона?

- Участниците запазват пълни авторски права върху изходния код, който напишат в рамките на събитието.

13. Трябва ли да съм програмист, за да участвам на хакатона?

- Условието е поне един член на екипа да има основни умения по софтуерна разработка. Останалите могат да бъдат дизайнери, предприемачи или просто хора с идеи.

14. Аз съм студент, могат ли да участвам?

- Да. Студентите, участвали в състезанието получават допълнителни бонуси към оценките си по предметите "Информатика", "Програмиране и използване на компютри" и други дисциплините, по които се обучават. Участниците с добро представяне в хакатона ще получат и бонус точки при кандидатстване за лятната стажантска програма на ТехноЛогика.

15. Аз съм ученик, мога ли да участвам!

- Да. Учениците, получават множество награди, а тези, които са 12-ти клас получават сертификат, с който се признава отлична оценка от предварителните кандидатстудентски изпити за специалности "Компютърни системи и технологии" и "Софтуерно инженерство".

Коментари