В началото на летния туристически сезон хотелиерският и ресторантьорският бизнес у нас отново се изправиха пред най-големия си проблем - недостиг на квалифицирани кадри. Незаети работни места има за всички позиции в бранша. Въпреки че професионално подготвени млади хора у нас има достатъчно, те не желаят да работят в страната заради ниското заплащане и краткия сезон край морето.
Според Кристина Кирилова - завършила Колеж по туризъм и владееща 2 чужди езика, основният проблем в бранша е липсата на достатъчно квалифицирани кадри. Студентите, които се обучават в сферата на туризма, са много, но повечето от тях избират да работят в чужбина.
"До известна степен е обособено от сезонния характер на туризма. Работа има през летния сезон, това са 2,3 месеца - от юли до септември, през които хората могат активно да работят, да имат добри доходи, но след което през есенно-зимния период просто туризъм няма. Доста от младите хора се насочват към чужбина, смятайки, че в България просто реализация няма. Това не е вярно и аз лично за себе си съм взела решение да остана в България и да работя тук", каза студентката пред БНТ.
По думите й, голяма част от студентите, които остават в страната, най-често се реализират в друга сфера.
"Общоналожилото се мнение е, че няма добра реализация в туризма, че не е достатъчно доходоносно. Добър доход се изкарва през летните месеци, основно заради бакшиши и допълнителни възнаграждения, но основните заплати в сферата определено не са високи, граничат с минималната, което трябва да се промени, защото когато човек влага години наред в обучение, образование, изучаване на чужди езици, абсолютно задължителни в сферата, след това да работи за минимално трудово възнаграждение, естествено не е мотивиращо", смята Кристина.