Две общински профилактични програми ще започнат да се изпълняват от тази учебна година в детските градини и училищата в Бургас. Едната програма ще бъде насочена към т. нар. "мързеливо око" сред децата в градините, а втората ще "бори" проблемите с гръбначните изкривявания и затлъстяването сред учениците. Това стана ясно на среща в Културен център "Морско казино" с общинските медицински специалисти по повод предстоящото начало на новата учебна година.
"Благодаря ви за изключителната подкрепа и съдействие по време на пандемията през пролетта, в която дейно се включихте и предотвратихте по-големи последствия. Сигурен съм, че ако стане необходимо, отново ще можем да разчитаме на вас. Гордея се с вас!", сподели пред медицинските сестри кметът Димитър Николов.
По време на срещата стана ясно, че медицинските специалисти ще получават по-високо възнаграждение за труда си. От 1 август със задна дата основната им заплата ще бъде 1000 лв., а с класовете и допълнителните бонуси заплатата ще се повиши още.
"Според мен с държавна и общинска подкрепа заплатите трябва да бъдат увеличавани, защото това е стимулиращо. Благодаря на синдикалните организации за това, че са един надежден партньор и винаги сме съумявали да намерим верните решения", допълни още градоначалникът.
Първата профилактична програма, която ще бъде въведена, е свързана с очните заболявания на деца от 3- до 6-годишна възраст в детските градини. При установени нарушения в зрението, медицинските сестри ще трябва да информират за това родителите, които да заведат детето на очен специалист.
Втората програма е насочена към учениците от 1 до 7 клас и касае гръбначните изкривявания и затлъстяването, които са характерни за тази възраст. Медицинските специалисти ще преминат обучения за разпознаване на различните видове изкривявания на гръбначния стълб. Установяването им ще става по време на антропометричните изследвания на учениците, след което ще бъдат уведомявани родителите, за да заведат детето на специалист.
Децата ще се проследяват и за наднормено тегло в училище. Първоначално те ще бъдат насочвани към повече спортна и физическа активност, но при по-сериозни случаи на затлъстяване родителят ще бъде уведомяван, за да отведе детето на преглед при педиатър и ендокринолог.
Община Бургас ще закупи и предостави на медицинските специалисти и нови лаптопи, които ще позволят да бъдат по-мобилни и да изготвят своевременно необходимите отчети. Освен това бяха обсъдени медицинското обслужване на децата в условията на пандемична обстановка и оборудването на здравните кабинети в детските и учебни заведения с всичко необходимо - достатъчно количество безконтактни термометри, дезинфектанти, маски и ръкавици във всеки здравен кабинет.
Едно от новите изисквания е в сайта на всяко училище да има и здравна страница, в която да се качва информация, свързана със здравето на децата и реализирането на предстоящите профилактични програми в детските градини и училищата.
Приоритет в условията на продължаващата пандемична ситуация за Община Бургас си остава здравето и безопасността на децата в детските градини и училищата. Затова задължителните мерки включват носене на лични предпазни средства от персонала в закритите помещения, задължителна дву- или трикратна дезинфекция на повърхностите и в помещенията, и проветряване.