Окръжен съд – Бургас взе мярка за неотклонение „Задържане под стража" спрямо двамата служители на ИАРА, Христо З. и Веселин А.
Двамата обвиняеми като длъжностни лица – специалисти в сектор „Рибарство и контрол" - гр. Бургас, в съучастие като съизвършители, чрез изнудване и злоупотреба със служебното си задължение, поскали и приели дар – парична сума в размер на по 1000 лв., която не им се следва, за да не извършат действия по служба – да не осъществят контролните си функции спрямо Ж. С. и С. Д., при извършване от същите на неправомерен риболов.
Съгласно целта на мерките за неотклонение е да се попречи на обвиняемия да се укрие или да извърши престъпление. Същевременно реалната опасност е налице, когато лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление на не по-малко от една година. „В случая по текста, по който двамата обвиняеми са били привлечени като обвиняеми, законодателят предвижда „Лишаване от свобода" от 3 до 10 години, както и глоба и лишаване от права, т.е. е безспорно, че се касае за тежко умишлено престъпление", казва Окръжен съд - Бургас.
Според съда, до този момент може да се направи обосновано предположение, че инкриминираното деяние е извършено и то е извършено именно от двамата обвиняеми. Нещо повече, събрани са и данни за вероятност деянието да не е извършено еднократно, а в по-продължителен период от време. „Не може да не бъде взета предвид и изключително високата степен на обществена опасност на самото деяние", допълва съдебната инстанция и още „следователно е налице реална опасност обвиняемите да извършат друго престъпление".
С тези мотиви Окръжен съд – Бургас взе спрямо Христо З. и Веселин А. мярка за неотклонение „Задържане под стража", която ще съответства както на тежестта на инкриминираното деяние, така и на целите на мярката за неотклонение в досъдебното производство.
Определението на Окръжен съд – Бургас подлежи на обжалване и протестиране в тридневен срок пред въззивна инстанция.