Бургаската катедрала „Св. св. Кирил и Методий“ ще възвърне първоначалния си облик. Това ще стане след извършването на мащабна реставрация и консервация на фасадата на храма, който е паметник на културата от национално значение и една от емблемите на морския град.
Процесът вече стартира с подробен анализ на техническото състояние на църквата и получените през годините увреждания по фасадата и архитектурните елементи. Характерните фрагменти по външните стени, прозорци, ниши, корнизи, пиластри и други са документирани и ще бъдат възстановени в своя първоначален вид. Всички предвидени за изпълнение дейности са съгласувани и одобрени то Национален институт за недвижимо културно наследство.
За да се доближи архитектурният облик на катедралата до първоначалния си вид, декоративните елемент ще бъдат консервирани, реставрирани и експонирани на техните места. Задачата пред реставраторите е храмът да придобие отново своята автентичност и художествено излъчване. С голямо внимание ще се работи върху оригиналната част по фасадата, като се предвижда тя да се запази в максимална степен. Елементите, които са в сравнително в добро състояние и със запазена декорация, ще бъдат консервирани.
Преобладаващият материал, с който е покрита фасадата на храма, е айтоски андезит. Възстановителните дейности по външните стени ще се извършват по специална технология. Тъй като находището, от което е добиван този материал, не разполага с необходимите количества, ще се използва натрошена фракция за изработването на необходимите детайли.
Белите рамки на прозорците ще бъдат почистени и обработени със специални препарати, които ще ги предпазват от влага и други неблагоприятни въздействия. Тези декоративни елементи са изработени от шуменски варовик и при първоначалния оглед е установено, че са в сравнително добро състояние. Такава обработка ще се извърши и на мраморната рамка на главния вход от западната страна на катедралния храм.
Ново художествено осветление ще подчертава визията на храма по цялата му височина. Светлинни акценти ще падат върху определени елементи като централния вход, големия купол и кулите. Лампите от системата на художественото осветление няма да се монтират върху стените на храма, а ще са разположени в околното му пространство. Така ще се избегне нарушаването на фасадата, за да бъде запазена в добро състояние. Предвижда се още да бъдат изградени системи за видеонаблюдение и озвучаване.
Обектът е част от проект „Силата на водата. Подкрепа за повишаване потенциала на община Бургас като конкурентоспособна туристическа дестинация“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 -2020г., Фонд за устойчиви градове и Община Бургас.