През лятото започват да строят инсталацията, която ще произвежда ток от боклук в Бургас

През лятото започват да строят инсталацията, която ще произвежда ток от боклук в Бургас - E-Burgas.com
*снимката е илюстративна

Проектът се изпълнява в партньорство от общините Поморие и Несебър

Новата модерна анаеробна инсталация за преработка на биоразградими отпадъци, която ще работи в Бургас, вече се проектира. След завършването на тази фаза от нейното реализиране, предстои да се направи съгласуване и одобрение на инвестиционния проект. След това ще се пристъпи към реалното изграждане на съоръжението, което се очаква да започне през лятото.

С пускането в експлоатация на модерната система за преработка на сметта ще се удължи животът на новата клетка на регионалното депо в резултат на намаляването на количествата отпадъци, оставяни за обезвреждане в него.

Сред очакваните резултати от изграждането на анаеробната инсталация е да се намалят отчисленията за обезвреждане на отпадъци и да се открият нови работни места.

Анаеробната инсталация ще е с капацитет за преработка на 30 652 тона годишно. Тя ще се състои от 8 биореактора, биогаз система, система за перколата, газ хранилище и системи, както и мобилно оборудване.

Инсталацията за компостиране ще има 6 тунела. От преработените отпадъци чрез специална система от биогаз ще се произвежда електрическа и топлинна енергия.

Проектът се изпълнява в партньорство от общините Бургас, Поморие и Несебър. Основната му цел е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци чрез осигуряване на допълнителен капацитет за рециклиране чрез анаеробно третиране. От друга страна това ще доведе до намаляване на емисиите парникови газове и ограничаване изменението на климата.

Анаеробната инсталация ще се намират при ул. "Крайезерна" в Бургас, в района на пречиствателната станция за отпадни води.

Съоръжението се реализира по Проект №BG16M1OP002-2.004-0002 "Изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на регион Бургас". Той се осъществява с безвъзмездна финансова помощ и собствено финансиране от трите общини, което се разпределя между партньорите, както следва: Община Бургас - 54,61 %; Община Несебър - 33,38 %; Община Поморие - 12,01 %.

Свързани статии
Нова инсталация за биоразградими отпадъци в Бургас Специалист: Животните отказват да се хранят с дни заради пиратките по Нова година БАН проверява има ли микропластмаса в мидите и рапаните от Черно море Как да си направим екологична коледна украса Нови по-строги правила за чистотата на атмосферния въздух предлага Европейската комисия Климатичните промени и неравенствата Водните ресурси в борбата с климатичните промени Божана Славкова: Младите хора у нас следват мотото „Правя това, което ми кажат да направя“, но това не води до никъде Престъпления срещу климата – политици, граждани, правосъдие Само електрически автомобили в ЕС след 2035 г. - постижима или непостижима цел?
Тагове
екология отпадъци Братово
Коментари

Още от последните новини