Популацията на царски орел в Странджа и Сакар достигна рекордните 41 двойки

Популацията на царски орел в Странджа и Сакар достигна рекордните 41 двойки  - E-Burgas.com

Обезопасяването на мрежата на EVN в Странджа и Сакар спомогна популацията на застрашения вид царски орел да достигне рекордните 41 двойки

По проект на EVN България и БДЗП „Живот за царския орел” бяха обезопасени 42 км въздушни електропровода и близо 3000 стълба  

По данни на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) популацията на световно застрашения вид царския орел достигна рекордните за последните години 41 двойки. Положителните резултати се отчитат и вследствие на съвместния проект „Живот за царския орел” (Life for safe grid), който беше реализиран от „Електроразпределение Юг“ (част от EVN) в партньорство с БДЗП в периода 2013 – 2018 г. Проектът беше съфинансиран от програма LIFE на Европейския комисия и цели да намали смъртността при Царския орел (Aquila heliaca), причинявана от контакт с въздушни електропроводи. Към 2013 г. в страната  са били регистрирани общо 25 двойки от защитената птица, обитаващи основно региона на Сакар и Странджа.

„Живот за царския орел” (Life for safe grid) се реализира в 8 специално защитени зони от НАТУРА 2000 – в районите на Сакар (общини Елхово, Тополовград, Болярово), Ямбол, Сливен и Харманли. „Електроразпределение Юг“ положи общо 43 км нови подземни кабели, които замениха опасни за птиците 70 км въздушни линии. В допълнение бяха обезопасени 42 км въздушни електропровода и близо 3000 стълба. Техническите мерки осигуряват от една страна по-голяма безопасност за птиците, а от друга – повишават сигурността на електрозахранването. 

С реализацията на проекта „Електроразпределение Юг“ стана първата инфраструктурна компания в България, координиращ бенефициент на проект по програма LIFE.

Свързани статии
Специалист: Животните отказват да се хранят с дни заради пиратките по Нова година БАН проверява има ли микропластмаса в мидите и рапаните от Черно море Как да си направим екологична коледна украса Нови по-строги правила за чистотата на атмосферния въздух предлага Европейската комисия Климатичните промени и неравенствата Водните ресурси в борбата с климатичните промени Божана Славкова: Младите хора у нас следват мотото „Правя това, което ми кажат да направя“, но това не води до никъде Престъпления срещу климата – политици, граждани, правосъдие Само електрически автомобили в ЕС след 2035 г. - постижима или непостижима цел? „Застъпници за природата“
Тагове
екология
Коментари

Още от последните новини