
Миналата година в Бургаска област са се удавили 34 души, предимно на неохраняеми плажове и по различни причини. Това заяви директорът на Български Червен кръст в Бургас Виолета Радева. Най-голям процент са удавниците във възрастовата група 50-61 години.
„Затова нашата препоръка за всички, които ползват българското Черноморие, е да посещават охраняемите плажове, там където е обезпечено медицинското обслужване и има водни спасители. Не на последно място да се съобразяват с флаговата сигнализация. Последните случаи от тази година, виждате, всички те се случват на неохраняемите места. Да, те предлагат повече усамотение, но въпреки всичко, трябва да има по-висока бдителност и отговорнист от страна на семействата и хората, които предпочитат тази форма на плажуване. Посещавайте единствено охраняемите плажове, има достатъчно информация на табелите, спасителите също няма да откажат съвет на никой“, каза Радева.
[caption id="attachment_105564" align="alignnone" width="800"]

Директорът на БЧК-Бургас Виолета Радева показа черната статистика от миналата година[/caption]
До този момент от началото на летния сезон по Южното Черноморие удавените са трима - В Бургас, Поморие и Приморско.
През 2015 БЧК е обучил общо 635 водни спасители, 223 от които са за морето. От институцията твърдят, че имат достатъчно кадри за Черноморските плажове и басейните в страната.