Започва изграждането на новия пристан на острова (Снимки)

Започва изграждането на новия пристан на острова (Снимки) - E-Burgas.com

Пристигна плаващият кран, който ще работи по разширяването на пристана на остров Света Анастасия. Той ще остане тук цяло лято. Но бургаският остров не само няма да бъде затворен за туристи, а ще ги очаква с традиционното гостоприемство и добра кухня. Кранът ще работи периферно в акваторията и няма да пречи на посещаемостта. Даже напротив, той може да се превърне в една допълнителна атракция, но само за няколко месеца.

А проектът, чието изпълнение вече стартира, има за цел подобряване на условията и безопасността при акостиране на остров Света Анастасия. Най-простото обяснение е, че се удължава с 10 метра старата кейова стена, а едновременно с това ще се изгради още една, дълга 40 метра. Така ще се получи пристан, затворен от две страни, а не защитен само от едната.

Ориентировъчно казано, ще се работи под Лекарната, на разстояние от Гъбата, която няма да бъде засегната по никакъв начин, както и никоя друга от забележителностите на острова. Даже напротив - очаква се с изпълнението на проекта да бъде защитена от ерозия неговата скалиста основа.

„С изграждането на новия пристан ще бъде удължен периодът за посещение на острова. Той ще осигури по-безопасно акостиране, а при лошо време ще е убежище за малки плавателни съдове“, каза кметът Димитър Николов.

Скоро остров Света Анастасия отново ще посреща своите гости, като се спазват всички изисквания за дезинфекция и здравна безопасност. Община Бургас гарантира, че работата по обновяване и разширяване на пристана няма да попречи изобщо на туристическия сезон, тъй като ще се върши основно в морето.

* Остров Света Анастасия е с вулканичен произход. В резултат от въздействието на вятъра и вълните, през вековете са се появили скалните му образувания - Гъбата, Дракона, Портата на слънцето, Пиратския кораб. Островните брегове са каменисти и недостъпни. Достъп има само от югозападния край, където се намира сега съществуващият малък пристан.

Островът за пръв път е нанесен на картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен през XVII век. През 1889 г. е изграден фар от френска компания. Първоначално той е бил монтиран на железен стълб, издигащ се на 40 метра над морското равнище. При хубаво време светлината му се е виждала на 10 мили. През 1912 г. в северната част на острова са положени основите на новия фар. За първи път той е запален на 13 юни 1914 г. и вече повече от 100 години продължава да обслужва корабоплаването в района.

Почти целият остров е обкръжен с риф, който в южния си край е широк 1,5 метра, а дълбочината му е 5 метра. В близост до северния и източния бряг има надводни камъни, около които дълбочината рязко намалява. От 2001 г. островът е със статут на културно-историческа забележителност.

Галерия
Свързани статии
Стари и смачкани автомобили предизвикали пожара в пристанището, гасенето продължава Изграждат модерен скейт парк в Несебър и екопътека в местността Плазовец Модернизират пристанището в Поморие за над 390 хил. лева Цветан Недялков от Ку-ку бенд ще свири на острова Отлагат плувния маратон до Света Анастасия заради лоши метеорологични условия Изградиха дългоочакваното пристанище в Несебър, плаващи пристани и кей за 121 лодки очакват рибарите Билкова бира и миди на тенекия за откриването на сезона на острова в неделя Модернизират рибарското пристанище в Созопол за 750 хил.лв. От днес българските пристанища са затворени за руски кораби Експерти ще решават бъдещето на пристанищата в Бургас и Варна
Тагове
остров света анастасия пристан кей
Коментари

Още от последните новини