Когато през ноември 2005 година в България стартира и третият GSM оператор - тогава все още с името vivatel, прогнозите за сектора на мобилни услуги бяха повече от обещаващи - високи приходи, много свободни абонати и (почти) никакви регулации на услугите.
Осем години по-късно обаче картината не изглежда толкова цветна. През 2013 телекомуникационният сектор в България е изгубил около 242.2 млн. лева, а прогнозите не са никак оптимистични. Това стана ясно, след като и трите водещи телекома в страната публикуваха отчетите си за миналата година.
Ако общо Mtel, Globul и Vivacom за 2012 г. са имали постъпления от 2.497 млрд. лв., то за миналата година сумата за трите оператора вече е 2.255 млрд. лв. Така за поредна година телеком секторът в страната губи и приходи и печалба.
Причините: затегнатата европейска и местна регулаторна политика, конкуренцията между операторите и в крайна сметка - спадът в тарифите на едро и дребно.
Всички оператори посочиха в своите отчети като основна причина за свиването на индустрията намалението на тарифите на едро за терминиране на трафик в мобилни мрежи - таксите, които операторите плащат един на друг, когато абонатите им правят повиквания между мрежите. Те бяха понижени рязко на два пъти през последните две години от Комисията за регулиране на съобщенията.
Съществено влияние оказва и спадът в тарифите на дребно и то не само при тези в роуминг в рамките на Европейския съюз, но и при тези за национални обаждания. За тази тенденция говори средниятмесеченприход от абонат, който намаля през миналата година до около 5 евро средно.
Загубата на приходи на трите оператора доведоха и до промяна в подредбата на почетната стълба на пазара. Иначе казано: печеливш стана този, който загуби най-малко.
В случая това е Vivacom. Общите приходи на оператора за миналата година възлизат на 811,9 млн. лв., което е спад от 5% в сравнение с 2012 г. За сравнение - Mtel отчете приходи от 399,4 млн. евро за 2013 г. (или около 781 млн. лева) , а при Globul този показател е 661,9 млн. лв. за миналата година.
За първи път в историята на Vivacom приходите от мобилни услуги надвишават тези от фиксирани. Операторът отчита 415,9 млн. лв. приходи от мобилни услуги, или с 5% повече спрямо резултатите от 2012 г. Според компанията това се дължи главно на стабилен ръст на мобилните абонати със срочни договори през годината.
Увеличените продажби на смартфони и таблети компенсират намалението на регулираните цени за терминиране. Мобилните абонати на оператора са се увеличили до 2,6 милиона - ръст от 10% в сравнение с 2012 г.
Още от последните новини
Водещи новини