На 18 май 1903 г. в присъствието на Княз Фердинанд І тържествено е открито за търговско корабоплаване първото съвременно българско морско пристанище. Топовни салюти отбелязват тази дата, която поставя началото на постепенното икономическо израстване на Бургас, превръщайки го в един от основните райони на страната и врата към света.
Развитие, така най-пълно може да се определи случилото се през годините: от дървените пристанищни скели и каруците със стоки до най-големия пристанищен район в страната с модерни терминали, съвременна техника за товаро-разтоварна дейност, с отлични възможности за обслужване на круизно и каботажно корабоплаване. В бургаското пристанище се обработват стоки и товари, които обслужват икономиките на Югоизточна България, съседни балкански страни и всички черноморски държави. През последните години има непрекъснат ръст на товарообората в пристанищния район, което показва неговата значимост.
Предопределеното добро бъдеще на бургаското пристанище след отварянето му към града се изразява в разширяването на неговата функционалност, чрез съвременната Морска гара, обновената „Магазия 1” със зоните и за отдих и развлечение, център за каботажното плаване и филиала на Националната художествена академия, ефектната Трафик кула, обновената Марина Порт Бургас, посетителския център „Кулата на фаропазача”. Пристанището се превърна ново и любимо място за разходка и почивка.
Промяната на бургаското пристанище продължава – обновяват се корабните места, техническата инфраструктурата, завършва оборудването на изградения Конгресен център и Детския научен център с планетариум „ПланетУМ”, а Зоната достъпна за граждани разширява своите граници и ще е част от централна градска среда.
„Въпреки трудната ситуация, вследствие на пандемията, бургаското пристанище работи и устоява на непрeдвидените обстоятелства. Много добрите резултати от предходните на кризата периоди, позволяват запазването на трудовата заетост и високата експлоатационно-техническа ефективност на пристанищното обслужване. Благодаря на всички настоящи и бивши работници, служители, ръководители и партньори, които заедно градиха авторитета на най-старото българско морско пристанище – нашето! Пожелавам им здраве и воля да работят всеотдайно и в бъдеще! Пристанището - трудов делник за поколения бургазлии, вдъхновение за поети и писатели, ще продължи да се развива и променя, но винаги ще бъде част от живота на Бургас”, каза изпълнителният директор Диян Димов по повод годишнината.
В празничният ден „Пристанище Бургас” ЕАД отваря за гражданите посетителския център „Кулата на фаропазача”. Посещенията ще се извършват при спазване на противоепедимичните мерки. Сградата e предварително дезинфектирана. Ще се допускат по двама посетители или семейство с деца. Маските и спазването на физическа дистанция са задължителни, както и дезинфекция на входа на посетителския център. „Кулата на фаропазача” ще бъде отворена за желаещите да се запознаят с историята на бургаското пристанище в понеделник /18 Май/ за времето от 10:00 ч. до 16:00 часа.