По-чистият въздух в Европа може да спаси 11 000 човешки живота

По-чистият въздух в Европа може да спаси 11 000 човешки живота - E-Burgas.com

Значителното понижаване на замърсяването на въздуха, вследствие на наложените в цяла Европа ограничения заради COVID-19, може да спаси 11 000 човешки живота.

Мерките за борба с пандемията доведоха до силното забавяне на европейската икономика. Беше намалено производството на електроенергия от въглища с 40%, а консумацията на петрол спадна с една трета. Това веднага се отрази на чистота на въздуха. Концентрациите на азотен диоксид и на фините частици PM2,5 намаляха респективно с 37% и 10% според Центъра за изследване на енергетиката и чистия въздух.

Страните, в които най-много хора ще бъдат спасени от смърт благодарение на по-чистия въздух, са Германия с 2 083 души, Великобритания с 1 752, Италия с 1490, Франция с 1200 и Испания с 1081.

Това подобряване на качеството на въздуха ще има и други здравни ефекти, прогнозират специалистите. Ще бъдат избегнати 6000 нови случая на астма при децата и 1900 посещения на спешните отделения заради астматични кризи.

В проучването се отбелязва, че подобно явление е било наблюдавано и в Китай. Концентрациите на азотен диоксид и на частиците PM 2,5 били спаднали съответно с 25 и 40 на сто по време на най-строгите ограничителни мерки. Това означава, че общият брой на избегнатите смъртни случаи може да набъбне многократно в световен мащаб.

/КРОСС/ 

Свързани статии
Специалист: Животните отказват да се хранят с дни заради пиратките по Нова година БАН проверява има ли микропластмаса в мидите и рапаните от Черно море Как да си направим екологична коледна украса Нови по-строги правила за чистотата на атмосферния въздух предлага Европейската комисия Климатичните промени и неравенствата Водните ресурси в борбата с климатичните промени Божана Славкова: Младите хора у нас следват мотото „Правя това, което ми кажат да направя“, но това не води до никъде Престъпления срещу климата – политици, граждани, правосъдие Само електрически автомобили в ЕС след 2035 г. - постижима или непостижима цел? „Застъпници за природата“
Тагове
екология
Коментари

Още от последните новини