Омбудсманът на Бургас предлага решение на проблема със сметищата за стари гуми

Омбудсманът на Бургас предлага решение на проблема със сметищата за стари гуми  - E-Burgas.com

Общественият посредник на Бургас Тодоро Стамболиев предлага стратегия за решение на проблема с незаконните сметища за стари гуми около града. 

Той изпрати до медиите писмо със своите аргументи, които вече е изложил пред кмета на Бургас Димитър Николов.

"Има един вид отпадък, който все повече създава предпоставка за замърсяване на въздуха, почвата, водата, превръща се реална опасност за околната среда. Няма човек, който да не се е възмущавал от гледките с изхвърлени автомобилни гуми. Виждали сме ги покрай междуселските пътища, в дерета, по дъната на реките, в паркове, гори, незаконни сметища, усещали сме миризмата при изгарянето на каучука, ползван от някои като  отопление през зимния сезон….

Защо се стига до това, каква е причината, какво може да се направи за да ги няма тези гледки? Все въпроси, които не намират лесен отговор." пише Стамболиев в писмото. 

Той се запознал с нормативните актове, регламентиращи тази дейност и е установил, че всички центрове за смяна на гуми са длъжни по закон и наредба  да  приемат излезлите от употреба гуми съвсем безусловно и абсолютно безвъзмездно, да ги съхраняват и опазват, а в последствие да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. 

Според Стамболиев обаче нито един от центрове за смяна на гуми не може и няма сили да се справи сам с този отпадък. И не може да плаща огромни суми след като няма как да иска от нас заплащане  за оставяните там за съхранение гуми.

"Затова отправих препоръка до Кмета на Община Бургас за задълбочен анализ и начални стъпки в разрешаването на този проблем. Може ли, как и дали Общината ще се заеме с това, предстои да разберем!

Очевидно тук е необходима намеса на държавата или общината, с която помощ могат да се предвидят на първо време мерки за приемане и съхранение на този вид  отпадък безвъзмездно, а в по-дългосрочен план-мерки за изграждане на площадки за оползотворяване на отпадъка, чрез неговото рециклиране или изгаряне, съобразно разпоредбите на закона." пише още Стамболиев. 

Според него едното възможно решение е Община Бургас да сключи договор за съхранение на такъв вид отпадък с търговски дружества,  притежаващи разрешение по чл.81 от Закона за управление на отпадъците. Така е решен проблема например в Столична община, която е сключила договор за приемане на излезли от употреба гуми с такова дружество. 

Той признава още, че намирането на решение по този чувствителен проблем няма да е лесно, но ще е проява на истинска грижа към екологичното равновесие и състоянието на околната среда от страна на общинска администрация и ще представлява реална и ефективна стъпка в разрешаването на един специфичен и труден, но важен за природата и за здравето на населението  проблем.

 

 

Свързани статии
Специалист: Животните отказват да се хранят с дни заради пиратките по Нова година БАН проверява има ли микропластмаса в мидите и рапаните от Черно море Как да си направим екологична коледна украса Нови по-строги правила за чистотата на атмосферния въздух предлага Европейската комисия Климатичните промени и неравенствата Водните ресурси в борбата с климатичните промени Божана Славкова: Младите хора у нас следват мотото „Правя това, което ми кажат да направя“, но това не води до никъде Престъпления срещу климата – политици, граждани, правосъдие Само електрически автомобили в ЕС след 2035 г. - постижима или непостижима цел? „Застъпници за природата“
Тагове
екология
Коментари

Още от последните новини