Кои храни трябва да избягваме през лятото, откъде да ги купуваме и за какво да внимаваме. Докторът по медицина и професор по храненете и диетика Донка Байкова посочва основните правила за хранене през лятото в интервю за в. "Монитор".
Имайте предвид, че разносната търговия по морските плажове е много рискова. Масово се продава царевица по плажа, но точно от такава храна наскоро имаше епидемичен взрив на стомашно-чревно разстройство. Причината е, че водата, в която кисне царевицата, е добра среда за развитие на бактерии." уточнява д-р Байкова.
Тя предупреждава и за сладките неща, които си купуваме през лятот.
"Нека внимаваме от къде купуваме и еклери, сладоледи. Докато си изясним дали продавачът има разрешително, дали е под контрола на санитарните органи, може да е късно. Не бива да си вземаме и прясно мляко от тротоара или от близката сергия. То е много подходяща среда за развитието на всякакви бактерии."
Рибата на плажа също може да бъде много опасно, тъй като не се знае дали е съхранявана в подходящи условия. Суровата развален риба може да се познае, тъй като кожата и образува слуз и започне да лепне, хрилете и стават кафяви, а очите и мътни.
Майонезата пък е една от най-опасните храни през лятото, дори когато е съхранявана в хладилник. Същото се отнася и за бързоразвалящите се меки колбаси, които често се предлагат в хотелите през лятото. Каймата и млените места като цяло са добра среда за развитие на бактерии, затова трябва да внимаваме, когато си поръчваме кюфтета и кебабчета от съмнителни места. Термичната обработка почти винаги не е достатъчна, за да се унищожат всички бактерии.
Д-р Байкова препоръчва през лятото да се ядат повече плодове и зеленчуци, кисело мляко, извара и немазни сирена и кашкавали