Чадърът е толкова привичен за всички ни аксесоар, че рядко се замисляме за това какво бихме правили без него и какви дълги и сложни пътища от древността до днес са го довели в живота ни. Истина е – чадърът има дълга и интересна история, пълна с любопитни и забавни легенди.
Няколко са хипотезите за това къде се е появил първият чадър. Най-правдоподобно е като че ли твърдението, че това е Древен Китай – в старите ритуални книги се разказва за чадъра на императора – направен от най-скъпа оризова хартия и изрисуват от придворните художници. За разлика от сегашните чадъри, императорският бил на няколко етажа – можело да са дори десет.
В Япония чадърите били малки, те били просто шапки с прикрепена към тях дръжка – дори имало една и съща дума за „шапка“ и „чадър“. Носели ги само богатите – обяснимо, нали за целта се изисквало поне едната ръка да е свобода.
Чадърът бил познат и в Древен Египет, и в Гърция, и в Рим. През средновековието папата имал специален огромен чадър, който се носел от рицарите му, а на върха стоял златен ангел със златен кръст в ръце. Женските чадъри дошли на мода в Европа благодарение на Мария Медичи през 17-ти век. И през цялото това време те служели само за едно – за защита от слънцето.В един дъждовен ден през 18-ти век, английският писател Джонас Ханъуей излязъл на улицата с непромокаем чадър, който си бил донесъл от Персия. Появата му предизвикала присмех и за това дълго се шушукало в обществото, което накарало Джонас да заключи тъжно: „Чадърът е сигурен белег, че нямате карета“.
В сегашния си вид чадърът с дълга дръжка бил патентован през 1873 година от Самуел Фокс и след това станал задължителна част от тоалета на всяка дама или джентълмен. В началото на 20-ти век немският инженер Ханс Хаупт измислил сгъваемите, а след това и автоматичните чадъри. Така те станали съвсем удобна за носене, привична за всички ни вещ.
Романтиката, свързана с чадърите, обаче си останала. Разбира се – в киното! Обзалагам се, че почти без усилие ще си спомните веднага поне една сцена от филм с дъжд и чадър. Ето как чадърите могат да ни предпазят не само от лошо време, но и от лошо настроение.