Хората са благоразположени към нас, винаги сме срещали разбиране, когато сме поискали нещо от някоя служба. Но някъде горе, на втория етаж, нишката се къса, когато се търси помощ по официален път. Докато ние се лутаме в тази бюрократична машина, изпускаме това, за което сме създадени и сме обучавани толкова дълги години. Това каза Райчо Тодоров, който 40 години е бил част от Планинската спасителна служба, а сега е доброволец, в предаването „Тази събота" по бТВ. Така той обясни и липсата на спасителни хеликоптери у нас.
Той отчита факта, че спасителите се нуждаят от подходяща техника, за да могат по-бързо да достигнат до бедстващия човек, защото само с бързане и нечовешки усилия не ставало, отчита още спасителят с дълъг стаж.
„Обидно е за хора, които са доброволци и дават своя безвъзмезден труд, винаги да бъдат изоставащи, винаги да догонваме. Дроновете например вършат страхотна работа - хората отдавна ги имат, а при нас тепърва навлизат. Основното не е липсата на пари, а това мудно приемане на нещата. Така започнахме и с GPS-ите, така сега се борим и с геолокацията на телефоните", даде примери Тодоров.