На 5 май отбелязваме Деня на водолаза — празник, посветен на смелите мъже и жени, които се спускат в дълбините на морето, за да изпълняват мисии с висока степен на риск и отговорност. Този ден се чества ежегодно в Русия и е приет и от българската водолазна общност като символ на професионализъм и отдаденост .
Исторически корени
Първите сведения за водолазна дейност в България датират от края на XIX век. По време на Руско-турската освободителна война през 1877 г. са създадени две водолазни групи в състава на руските флотски части, действащи по река Дунав . През 1965 г. във Варна е създадена Школата за водолази към Военноморските сили, която и до днес обучава поколения професионалисти.
Съвременни инициативи
Днес водолазите в България не само изпълняват военни и спасителни мисии, но и активно участват в опазването на морската среда. Пример за това е инициативата на Сдружение „Приятели на морето – Бургас“, които възстановиха важен водолазен знак край остров Света Анастасия, обозначаващ местоположението на подводния параклис, популярен сред гмуркачите . “Асоциация за превантивна и спасителна дейност” е другото звено което се грижи за опазване на човешките животи на море, морето и водоемите.
Честит празник, водолази!
На този ден изразяваме признателността си към всички водолази — военни, спасители, изследователи и ентусиасти, които с кураж и професионализъм се грижат за безопасността и опазването на подводния свят.
Честит празник, водолази! За равен брой!