С идването на пролетта и раззеленяването на природата значително се увеличава риска от заразяването с лаймска болест. До този момент в бургаска област няма регистрирани случаи на тази инфекция (РЗИ), но от Районната здравна инспекция предупреждават да бъдем с повишено внимание.
Ежегодно в страната се регистрират 600-700 случая. През 2011 г. в Бургаски регион са били регистрирани 10 случая, a за 2010 г. техният брой е 11. Предполага се, че действително заболелите са много повече.
Клиничната картина мoже да имитира редица заболявания и да ни заблуди, че се хванали грип.
Инкубационен период от 3 до 30 дни и се характеризира със зачервяване на кожата с диаметър по-голям от 5 см. на мястото на ухапване от кърлежа, което бързо се разширява.
Паралелно със зачервяването може да се изяват и други симптоми на Лаймската болест, като увеличени лимфни възли на мястото на ухапването, болки в мускулите и ставите, отпадналост, повишена температура, невралгия, главоболие. Симптомите могат да отзвучат и без специфично лечение, но причинителят остава в организма и заболяването може да прогресира.
Вторият стадий на болестта се развива месеци след инфектирането. В тази фаза пациентите чувстват умора, имат проблеми с концентрацията и световъртеж. Типични са кризите и епизодите със силно учестен пулс.
Ако не се хване навреме Лаймска болест може да доведе хронични проявления на кожата, ставите и зрителния нерв.
Лечението се определя от стадия на заболяването. Препоръчва се високи дози антибиотици и при нужда повтаряне на лечението вместо продължителна терапия. Възможни са рецидиви предизвикани от запазени в организма причинители.
От РЗИ-Бургас съветват:
Профилактика на ухапване от кърлеж:
- Избягвайте навлизането в райони с гъста растителност!
- Носете предпазно облекло: дълги и стегнати крачоли и ръкави на дрехите в светли цветове, за да се виждат полазелите кърлежи!
- Използвайте репеленти за предпазване на кожата и перметрин за дрехите!
- Правете ежедневен оглед на тялото за впити кърлежи – това е най-важно в поведението срещу развитие на инфекция!
Модел на поведение след ухапване от кърлеж:
- Правилно отстраняване на запития кърлеж с пинсети, като се ползват ръкавици, а издърпването става постепенно без въртене, без третиране на кожата с вазелин, терпентин и др.;
- Насочване към хирург при оставане на части от кърлежа в кожата след отстраняването му;
- Щателна дезинфекция на кожата със спирт, йод и други дезифектанти;
- При възможност изолирания кърлеж се поставя в шишенце и се носи за изследване;
- Известяване на личния лекар с цел на последващо наблюдение в продължение на 30 дни относно локални прояви - зачервяване, оток, болка на мястото на ухапването и общи прояви, повишена температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.