Представят филма "Мост към Кристо" на Аполония

Представят филма

БНТ разкрива любопитни факти проекта „Плаващи кейове“ 

Премиерата на документалния филм „Мост към Кристо“ на журналистката Евгения Атанасова-Тенева ще се състои на 5 септември по време на фестивала Празници на изкуствата „Аполония“ в Созопол. С него БНТ официално ще закрие юбилейния пети сезон на инициативата „Пътуващо лятно кино с БНТ1“. Събитието е с начало 20:30 часа в Яхт клуб „Созопол“, като входът за всички желаещи е свободен. Прожекцията ще бъде уникално изживянане за зрителите, тъй като екранът ще бъде разположен върху понтон, точно над морските вълни.

Филмът „Мост към Кристо“ разказва за проекта „Плаващите кейове“ на Кристо и Жан-Клод при италианското езеро Изео, чрез който зрителите ще се приближат до личността на твореца, роден в България като Христо Явашев, и неговите мисли за изкуството. Документалната лента разкрива подробностите от европейското културно събитие на Лято’2016 - кой е измислил конструкцията; кои са главните действащи лица в това огромното начинание; как физически беше построен проектът; каква беше извънредната логистика и какво спечели регионът и неговите жители; какво преживяха.

Разказът на Евгения Атанасова-Тенева е от първо лице, тъй като журналистката беше един от стотиците международни работници на „Плаващите кейове“. Повече от 10 години тя следи работата на Кристо и Жан-Клод, документирайки също така и  проектите „Портите“ в Централ парк и „Големият въздушен пакет“ в Оберхаузен. Евгения се среща неколкократно с твореца и разговоря с него за биографичната книга, която подготвя.

Филмът ще разкрие и малко известен и любопитен факт за връзката на придобилия световна известност проект „Плаващи кейове“ с България, която не се дължи само на българския произход на Кристо. Първите прототипи на кубовете, изграждащи „Плаващи кейове“ се тестват на созополското пристанище през зимата на 2015 г. Част от ръководните функции по изграждането му са поверени на българи, подпомогнати от френска и италианска страна. Строежът на инсталацията, която се състои от 30 кея, 100 метра дължина за всеки от тях, общо 220 000 куба, свързани с 220 000 нита, е направен с помощта на български студенти от Националната спортната академия в България. Те летят от София до Бергамо, като екипите се сменят на 14 дни. „Те имат реален принос, имат кредит в създаването на произведението на изкуството „Плаващите кейове“, споделя пред камерата на БНТ Кристо.

 

Коментари

Още от последните новини