
Петдесетина бургазлии се включиха в протестното шествие срещу добива на шистов газ в Североизточна България. Природозащитници, белобради старци и няколко родители, взели на протеста децата си, изразиха своята гражданска позиция и настояха да се наложи меморандум върху добива на шистов газ в България. Протестиращите бяха категорични – страната ни е пред екокатастрофа и правителството трябва да спре проучването на терените в житницата на България. „Методът „фракинг” е изключително опасен и отхвърлен в множество европейски страни. Вкарват се води и химикали в почвата и Добруджа може да се превърне в пустиня”, убедени бяха участници в шествието.
„България без шистов газ”, „Не на шистовия газ” , „Без газ сме само бедни, без природа – обречени”, „Frack off !”. Подобни позиви можеха да се прочетат на плакатите на протестиращите.
Митингът започна от площад „Тройката”, премина през „Александровска”, „Богориди” и завърши пред Казиното в Морската градина.
Протестът срещу инвестиционните намерения на „Шеврон” за добив на природните богатства в Добруджа, се проведе паралелно в 12 български града, слоугънът на кампанията е - „Българио, стани и защити земята си !”, а организатори – инициативен комитет „За чиста България”.
Едуард Пюзантян, организатор
По-добре да сме бедни, отколкото обречени
-Г-н Папазян, какви са вашите искания ?
-Искаме да спрем един опасен добив, извършван по технологията „фракинг”. Притеснителен в този случай е факта, че тя е много опасна. Навсякъде, където се използва съсипва околната среда, освен това не създава и кой знае колко работни места. Ние не можем да позволим това нещо да се случи в България. Нужна е управленческа мъдрост, за да се прекъсне добив на каквото и по метода на хидравличния удар.
-Към кого са насочени искания ви ?
-Очакваме едни мъдри управленци, да вземат най-разумното решение за България, и да се гласува мораториум, за спирането на тази технология. И следващата стъпка – да се забрани със закон добивът по метода „фракинг” и създадат нужните законодателни средства, за да се гарантира безопасен добив на подземни богатства
-С какво толкова е опасен този метод ?
-Доста четох по въпроса, ако трябва да бъдем честни спазят ли се всички технологически подробности, методът „фракинг” приближава до безопасната технология. Проблемът е този, че дори една авария да се получи рискът за околната среда е много голям. Още повече, че в България няма как да контролира правилната експлоатация – няма нито комисия, нито определен законодателен орган. Цялата тази технология е нещо като ядрена бомба. За един сондаж отиват милиони тонове вода, в нея са разтворени феноли, етилен гликол, отделно има химикали и метали, извличани от земните ядра. Доказано, е че един от металите, е радий. Това са канцерогенни материали. Може да си представите дори при малък пробив в Лудогорието, където хората черпят вода от дълбоки кладенци, какво може да се случи - ще стане катастрофа.
-Дайте конкретен пример – къде тази технология е нанесла сериозни вреди ?
-Франция забрани добива с технология „фракинг”, но забележете, че освен по този начин, няма друг метод на извличане на газ от шистовите скали. Засега не е открита различна технология, заради което добивът там е спрян. Същото е и в няколко щати в САЩ, където имаше огромен бум преди години. В един момент просто осъзнаха, че това нещо носи повече вреди, отколкото ползи. Има и доста прецеденти. Еквадор, например, имаше доста проблеми. Бразилия – също. В момента се извършва добив на шистов газ в Германия и Полша, но и там започнаха да берат горчивите плодове.
-Застъпниците на теза - за проучванията за шистов газ, казват, че това ще вдигне значително БВП на страната ?
- Може би ще вдигне страшно много БВП, но нека се замислим, ако има дори 1 % риск, колко ще ни се вдигне БВП, ако си съсипем житницата. Добруджа е един огромен район със стотици квадратни метри и окажат ли се хората без вода там – това ще е пагубно за България. Доводът е несериозен. Не подлежи на икономически анализ. Да не говорим изобщо за пари – по-добре да сме бедни, отколкото обречени. Ние имаме нужда от нашата природа, хората ни познават като една красива зелена държава, а в един момент ние искаме да съсипем всичко с една опасна технология.
