Откритата при разкопки през ноември църква до входната порта на Созопол е била използвана и за костница. Това доказват намерените находки от християнски погребения в района на храма, по който се работи от 23 ноември. Археолози датираха изграждането на християнския дом към 6 век. Той се намира на 40 метра от входа на крепостната стена и се счита за един от най-добре запазените от средновековния период.
До момента в Созопол са открити 6 средновековни църкви. Според ръководителя на проучванията доц. Цоня Дражева по времето на Османската империя християнските църкви и прилежащите към тях терени са единственото място, където християните - българи или гърци, живеещи в града, са можели да погребват своите мъртви. В некропола се разкрива многослойно препогребване в отделни части, които са сформирани като малки гробници. Находките говорят, че почти два века храмът функционира като средищно място за християнски погребения на жители от града, а може би и от околностите.
Екипът, който разкопава Южната крепостна стена в Созопол, има за цел извършването на спасителни археологически проучвания, консервацията и реставрацията на началото на стената с двете кули и вход между тях. С този участък ще се завърши реставрацията на цялата Южна крепостна стена. Работата по него ще продължи около 2 години. Едновременно с разкопките върви и проектирането на аварийната консервация.