На 22 октомври в Казан започна срещата на върха на БРИКС – най-мащабното международно събитие за Русия от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Събитието събра не само лидерите на страните-членки на БРИКС, но и представители на държави, които обмислят да се присъединят към блока, включително генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, който вече бе критикуван от Украйна за присъствието си. Според първоначалните коментари в западната преса, Русия успя да покаже на САЩ и Европа, че опитите да бъде изолирана не дават резултат. Въпреки това, много от присъстващите световни лидери вероятно преследват свои собствени цели, които невинаги съвпадат с тези на Москва.
Символична победа за Путин
Русия е една от основателките на БРИКС, заедно с Бразилия, Индия и Китай. Името на блока идва от първите букви на държавите-участнички, като Южна Африка се присъединява през 2010 г. В последните години БРИКС се разширява, като към него се присъединиха Иран, Египет, Обединените арабски емирства и Етиопия. Заявки за членство са подадени и от Турция и Азербайджан.
През 2023 г., на първата среща на върха на БРИКС след началото на войната в Украйна, проведена в Йоханесбург, Владимир Путин не присъства лично поради заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд. Вместо това, той участва чрез видеовръзка.
Срещата на върха в Казан предоставя на Путин възможност да демонстрира пред Запада, а също и пред руснаците, че не е изолиран от световната сцена, отбелязва Григор Атанесян от руската служба на Би Би Си. Въпреки че Западът се опитва да го представи като такъв, присъствието на дипломати и лидери от над 30 страни, повечето от Глобалния Юг, показва, че те не споделят това мнение.
Сред гостите са лидерите на Китай, Индия, Иран, Турция, Южна Африка, както и на Египет и Етиопия. Някои от тях, като Русия, са под западни санкции, докато други са важни партньори на САЩ и НАТО, като например Турция.
Фактът, че лидерите на тези държави се съгласиха да посетят Русия и да се срещнат с Путин, ясно показва, че инвазията в Украйна се възприема от мнозина от Глобалния Юг по-скоро като регионален конфликт, отколкото като заплаха за световния ред, какъвто го виждат във Вашингтон и Европа, смята кореспондентът на Би Би Си.
Практически резултати от срещата
Въпреки символичния успех на Кремъл, въпросът остава какви конкретни резултати ще донесе тази среща на върха. Атанесян подчертава, че въпреки всички разговори за създаването на нова валута и „дедоларизация“ (премахването на зависимостта от щатския долар), сайтът на саммита напомня на участниците да носят кеш. Причината е, че международните платежни системи като Mastercard и Visa не функционират в Русия, и само долари или евро могат свободно да бъдат обменяни за рубли в повечето руски банки.
Така че, въпреки големия брой представители и важните теми, същността на постигнатите договорки може да бъде по-скоро символична, отколкото материална, поне в краткосрочен план.