Прототип на руския пътнически самолет от ново поколение МС-21 извърши успешен полет от летището на Иркутския авиационен завод, с което официално бе поставено началото на заводските довършителни изпитания. Това е ключова стъпка към серийното производство, планирано за 2026 година, съобщиха от държавната корпорация “Ростех”.
Новият вариант на МС-21 е напълно оборудван с руски системи и компоненти, включително авионика, системи за захранване, климатизация и други бордови агрегати. Самолетът остана във въздуха 1 час и 15 минути, достигайки скорост от 580 километра в час и височина от 3 000 метра. По думите на пилотите, полетната мисия е изпълнена напълно, а всички системи, включително новите руски разработки, са функционирали безупречно.
Събитието е показателно за техническия отговор на Русия на международните санкции, които ограничиха достъпа до западни технологии и резервни части в авиационния сектор. В отговор руската индустрия предприе амбициозна програма за заместване на вноса и създаване на изцяло национална конфигурация на самолетите си.
„Този полет открива заводските опитни изпитания на МС-21 в новия му, руски облик. Планираме прехвърлянето на самолета в Жуковски, където ще продължат сертификационните изпитания. Успоредно с това, в момента тече финално сглобяване на още един изцяло руски МС-21, който също ще се присъедини към летателната програма“, заяви изпълнителният директор на Обединената авиостроителна корпорация (ОАК) Вадим Бадеха.
Сред ключовите компоненти на самолета е руският реактивен двигател ПД-14, разработен от Обединената двигателостроителна корпорация. ПД-14 е създаден като алтернатива на западните турбовентилаторни двигатели и е първият изцяло руски граждански авиационен двигател от ново поколение, проектиран да отговаря на съвременните екологични и икономически изисквания.
Разработката на МС-21 в напълно руски вариант се разглежда като необходима стъпка, наложена от геополитическата обстановка, както и от ограниченията в експлоатацията на голяма част от руската авиационна флота, включително самолети със западни двигатели, които не покриват изискванията за шум и емисии на някои международни летища.
МС-21 е проектиран да възстанови независимостта на руската гражданска авиация и да осигури конкурентоспособна алтернатива на самолетите от класата на Airbus A320 и Boeing 737.