Министър Димов на спешна среща в Бургас за Кроношпан

Министър Димов на спешна среща в Бургас за Кроношпан  - E-Burgas.com

Конкретни изисквания за подобряване на работата на „Кроношпан“, от изпълнението на които зависи  връщането на доверието на гражданите, въпроси, свързани с опазване чистотата на атмосферния въздух и отчет по изпълнение на техники и мерки за намаление разпространението на дървесен прах до момента.

Това бе обсъдено по време на работна среща в РИОСВ-Бургас. В нея взеха участие министърът на околната среда и водите Нено Димов, бургаските депутати Димитър Бойчев, Ася Пеева и Диана Саватева, кметът Димитър Николов, инж. Тонка Атанасова, директор на екоинспекцията, Руска Бояджиева, зам.-кмет на Община Бургас с ресор европейски политики и околна среда, общинският съветник Георги Дракалиев. Дискусията бе с участието на ръководството на дървопреработвателното предприятие „Кроношпан“. 

Екоминистърът посети Бургас по инициатива и покана на групата народни представители от ГЕРБ, които още в началото на месеца проведоха спешна среща с него в МОСВ. Повод за нея бяха опасенията на гражданите за качеството на въздуха в морския град и нивата на замърсяване. Акцент тогава, поставен от председателя на парламентарната екокомисия Ивелина Василева, бе и работата на оператора „Кроношпан“ във връзка с изпълнението на негов план за план за действие от 2017 г., съдържащ комплекс от екологични мерки. 

Днес депутатите, кметът Николов и министър Димов изискаха в процеса на промяна на Комплексното разрешителна на завода да бъдат въведени най-добрите налични техники за всички пречиствателни устройства на територията на „Кроношпан“. До 10 декември предприятието трябва да представи график с етапите на въвеждане в експлоатация на новите техники. Поетапното въвеждане трябва да започне веднага, а всички мерки трябва да са изпълнени не по-късно от ноември 2019 г. До края на зимата проектът на ново Комплексно разрешително трябва да бъде представен на гражданите на Бургас  за обществено обсъждане.
„Една от важните идеи, която днес бе обсъдена е как жителите на Бургас да бъдат част от процеса на следене чистотата на въздуха и да са сигурни в прозрачността на изнесените данни. Ето защо бе предложено общината да предостави възможност на експерти, излъчени от гражданите, да валидират постоянно първичните данни от станцията в комплекс 

„Славейков“. Данните от новата станция са достъпни и на интернет-страницата на община Бургас. Това е в продължение на тема, която обсъдихме с министъра на срещата си в София“, коментираха бургаските депутати. 

По  настояване на кмета на общината в Комплексното разрешително ще се изисква постоянен, непрекъснат мониторинг  на емисиите от комина на предприятието. Стана ясно, че Община Бургас ще изпрати искане чрез Изпълнителна агенция по околна среда /ИАОС/ до Европейската агенция по околна среда /ЕАОС/ за включване на новоизградената станция в комплекс „Славейков“ в националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух /КАВ/. По искане на община Бургас ИАОС вече предостави за постоянно ползване допълнителна мобилна станция за емисионни измервания на качеството на атмосферния въздух на Бургас. Така акредитираните от ЕАОС станции за измерване КАВ в града станаха четири. 

Среща в РИОСВ е първата от поредица разговори с големите промишлените оператори на територията на общината във връзка с чистотата на въздуха в града. След нея народните представители се запознаха с работата на различните лаборатории в РИОСВ, като най-новите технологии, с които разполага екоинспекцията, бяха показани от началник „Лаборатория“ инж. Тодор Михайлов. 

Коментари

Още от последните новини