Страхът е мощна емоция. Той може да мотивира, но и да парализира. Може да вдъхнови към действие, но и да доведе до абсурдни решения. През последните години светът беше залят от вълна на страх – от пандемията до заплахата от война, а масовата психоза се настани трайно в ежедневието ни.
Когато масовата психоза диктува поведението
Пандемията от COVID-19 показа нагледно как страхът от неизвестното може да промени хората. Изведнъж рационални и обмислени решения отстъпиха на импровизации, които често бяха лишени от всякаква логика. Видяхме как хората преобразуваха бутилки в защитни шлемове, кофи за боклук в скафандри и гмуркачи с акваланги в супермаркетите. Всяко ново абсурдно решение ставаше символ на стремежа към оцеляване в свят на несигурност.
Но ако тогава мотивът беше страхът от заразяване, днес новата вълна на психоза е подхранвана от геополитически напрежения и заплахи за война.
От импровизирани шлемове до "готовност за война"
Сега, когато слуховете за евентуален конфликт между Русия и Европа започват да доминират новинарските емисии, хората отново се поддават на страха. Призиви за осигуряване на храна и вода за 72 часа, закупуване на оръжие и подготовка за евакуация се разпространяват като пожар. Лидери и експерти редуват изказвания за риск от война с призиви към спокойствие, но масовата психоза вече е взела връх.
Хората трупат консерви, купуват оръжия и строят бункери – сякаш всеки момент конфликтът ще стане реалност. В социалните мрежи паниката се разраства, подхранвана от непотвърдени слухове и медийни спекулации. В стремежа си да се подготвят за най-лошото, мнозина губят трезва преценка и започват да възприемат апокалиптичните сценарии като неизбежни.
Къде е логиката?
Защо масовата психоза е толкова заразна? Защото страхът е по-силен от логиката. Хората предпочитат да се презастраховат, дори ако това означава да предприемат действия, които нямат реален смисъл. Вместо да анализират фактите и да запазят спокойствие, те следват инстинкта за самосъхранение – понякога до крайност.
Поуката?
Масовата психоза е като вирус – разпространява се бързо и е трудно да бъде контролирана. За да се справим с нея, трябва да поставим фактите пред емоциите и да запазим критично мислене. Да не позволяваме на страха да диктува действията ни и да поставяме под въпрос всяка информация, която ни кара да вземаме крайни решения.
В крайна сметка, изправени пред неизвестното, най-доброто оръжие е здравият разум, а не паниката и масовото следване на ирационални призиви.