Водещ френски учен, Етиен Клайн, предизвика вълна от реакции в социалните медии, след като публикува снимка на парче чоризо (испански свински колбас) и обяви пред своите близо 100 000 последователи, че това е „изображение от космически телескоп“ на Проксима Кентавър – най-близката звезда до Слънцето.
Постът на Клайн, който е директор по научни изследвания във Френската комисия по атомна и алтернативна енергия, бързо набра популярност и получи десетки хиляди харесвания и споделяния. Много хора повярваха на снимката, без да се усъмнят в истинността на твърдението. Клайн по-късно призна, че публикацията е била шега, с цел да подчертае важността на критичното мислене и опасностите от фалшивите новини.
„Това е типичен пример за това как хората са склонни да вярват на всичко, което виждат в интернет“, коментира той в последващ туит. Ученият отбеляза, че е искал да привлече внимание към лековерието в социалните медии и необходимостта хората да поставят под съмнение информацията, преди да я приемат за истина.
След като шегата беше разкрита, Клайн се извини на своите последователи, които се почувстваха измамени, и изясни намеренията си: „В светлината на определени коментари разбирам, че моята шега може да е била неуместна и затова се извинявам.“
Случаят бързо се разпространи в международните медии и стана широко обсъждан пример за необходимостта от критичен подход към информацията, споделяна онлайн. Неговото действие подчертава колко лесно е да бъдем подведени в дигиталната епоха, особено когато източникът на информация изглежда авторитетен.
Тази история е напомняне за всички нас, че не всичко, което се появява в социалните медии, е истина – и че малко скептицизъм може да ни предпази от падането в капана на фалшивите новини.