
Еколози от 130 общини се събраха в Бургас на Национална асамблея. В рамките на три дни те ще се запознаят с постиженията, които нашия град има в областта на екологията и ще обсъждат добрите практики по опазване на околната среда. Инициативата е на Асоциацията еколозите от общините в България, която отбелязва 20-годишен юбилей.
Официалното откриване на форума се състоя днес в град хотел Приморец. На срещата присъстваха заместник-посланикът на кралство Нидерландия в България Н. Пр. Рини Бус, зам.-кметът по здравеопазване в Община Бургас д-р Лорис Мануелян, шефът на Басейнова дирекция за управление на водите в Черноморския регион инж. Венцислав Николов.
”Бургас не е само фактор в икономическия живот на страната, но се опитваме да доказваме, че и в екологическия живот няма нерешими проблеми. Доказателство за това е фактът, че успешно сме реализирали проекти по европейски програми, които имат пряко отношение към екологията, за над 300 млн. лв. В това число са пречиствателни станции, изграждане на водопроводи и канализация, интегриран градски транспорт, първата в страната мобилна станция за контрол качеството на въздуха”, каза в своите встъпители думи д-р Лорис Мануелян. Той подчерта, че тези успехи по екопроблемите способстват за развитието и на другите сфери в Бургас – туризъм, строителство, здравеопазване и т.н.

Поздравителен адрес за рождения ден на Асоциацията бяха изпратили министърът на околната среда и водите Нона Караджова и кметът на Бургас Димитър Николов, който не присъстваше на срещата поради пътуване в чужбина.
От своя страна Н. Пр. Рини Бус заяви, че Холандия и България от доста време работят заедно и имат много успехи в решаването на еко проблеми. „Сега се намираме в нова ситуация, която предлага нови предизвикателства. Вече 5 г. страната ви е член на Евросъюза и се съобразява с различни директиви. В тази насока някои общини се справят добре, други не чак толкова. За мен е важно да разбера дали по-големите общини съдействат на по-малките и каква е координацията между тях”, каза Бус. Тя допълни, че заради сериозната икономическа криза, в която се намира целия свят, е по-трудно да се реализират много от проектите. „Холандия вече няма пари, за да подкрепя подобни двустранни инициативи, както беше преди. Поради това е нужно да бъдем по-изобретателни и находчиви”, допълни тя.

В края на официалното откриване бяха връчени призове за Принос към българската природа и АСЕКОБ.