Община Бургас се смята за една от образцовите в национален мащаб. След като бяха усвоени стотици милиони лева по европейски програми и държавно финансиране, градът смени облика си. Бургас беше обявяван и на три пъти за най-добър град за живеене.
В същото време обаче, в общината реално не е влязъл един лев от външен инвеститор. Като изключим превъртяните милиони през различни проекти и правилните фирми, в града не е инвестирано и едно евро. Това е странно за населено място, което би трябвало да бъде еталон за мениджмънт и работа на администрацията.
Като цяло приватизазията от края на 90-те години и началото на новия век буквално обезкости местната икономика. Десетки заводи и фабрики отидоха в небитието. Мастодонти като "Лукойл-Нефтохим" пък чувствително намалиха щатът на работещите в предприятието.
В последните години обаче, в града влязоха няколко от големите вериги магазини-хипермаркети, a и се построиха три мола. Резултатът от това беше фалити на малките търговци, износ на капитал и предпоставки за безработица. Защото е официално изчислено, че едно открито работно мяст в мол, води до закриване на три на свободния пазар. По този начин се стимулират монополите, но се разрушава дребния и средния бизнес.
Дори и официално промотирани проекти като Логистичния парк, Океанариума и "Черноморец-Арина" буксуват. За Логистичния парк се обещаваха хиляди работни места, но реално няма разкрито нито едно. Океанариумът пък беше обявен като суперинвестиция от 50 милиона евро. И там обаче се пази тайнствено мълчание. За "Черноморец-Арина" е изписано много, така че е безмислено пак да коментираме темата.
В същото време в общината не е дошъл инвеститор, който да построи фабрика, малък завод, да открива работни места, които генерират производство. В Бургас местна икономика почти няма, като се излючи рафинерията и няколкото останали завода от соцвремената. Явно няма и желаещи да влагат парите си тук.
На фона на тези процеси, продължава да расте и дълговото бреме на община Бургас. По последни изчисления са натрупани задължения за над 60 милиона лева. Така администрацията и кметът Николов успяваха да поддържат едно условно добро темпо, но с цената на заеми и външно финансиране. За стимулиране на местната икономика и за привличане на инвеститори, явно не се работи по правилния начин. Това със сигурност ще даде своите печални резултати в бъдеще време. До тогава обаче Бургас ще продължи да има славата на град-отличник. След това прогнозите стават крайно неясни......
Георги Иванов
Още от последните новини
Водещи новини