След двучасови дебати промените в инвестиционната програма на Община Бургас бяха приети от Общински съвет. Мнозинството одобри промените във финансовата рамка, които отрязват средствата за изпълнението на някои от важните проекти за Бургас за сметка на покриването на текущите разходи - за ток, заплати и издръжка на социални заведения. Сред проектите, чието финансиране отпада е пробивът на "Струга", който трябваше да облекчи трафика от и към комплекс "Славейков".
„Ние бяхме единствените, които гласувахме против бюджета.”, припомни Евгений Мосинов от БСП и допълни: „За съжаление се оказа, че сме прави. Тогава бяхме против заради издръжка на администрацията, заложения висок приход от данъци, оптимистичните приходи от сделките с разпореждане за общинско имущество”. По думите му администрацията се оказала тотално неподготвена в проектирането на финансовата рамка за тази година. ”Къде отиде бюджетното прогнозиране. Не можеше ли някой от тенденциите да бъдат прогнозирани. Не можехме ли да предвидим, че цената на еленергията ще се увеличи”, каза още общинският съветник. Той запита и не ли се превръща предприятието „Спортни имоти, паркинг и гаражи” в „голяма ламя”, която да гълта приходите на общината. Искането на администрацията е за значително завишаване на парите за общинското дружество, като сумата е основно за заплати.
Приходната част в бюджета също стана тема на сериозни спорове. „Виждаме, че ръстът е само от глоби от синя зона”, маркира Георги Дражев от НФСБ. „Глоби се налагат на нарушителите. Когато има глоби – има ред. Може да сравните Бургас с други градове и сами ще видите дали има по-добре работеща синя зона от тази в Бургас.”, отговори му Димитър Людиев от ГЕРБ. „Първо сметнете, че имаме преизпълнението във всички данъци. Това означава, че животът в общината се развива нормално. А глоби се налагат на хора, които нарушават закона”, заяви от своя страна зам.-кметът на община Бургас Красимир Стойчев. Той сравни Бургас със Страсбург. По думите му двата града си приличали по брой население. В Страсбург годишно се събирали 8 млн.евро глоби. „Щом сме в Европа всички нарушители трябва да бъдат глобявани, за да се знае, че има ред”, допълни зам.-кметът на общината.
Според Валентин Касабов от НФСБ общината вместо да оптимизира разходите си, печели от по-високи цени на детските градини, административни такси и споменатите глоби. „С това ли се гордеем. Тупаме се в гърдите, че имаме 20 % ръст на събраните такси за детски градини. Общината е в качеството си на един колективен рекетьор, който под формата на спазването на закона, дере гьона на обикновения гражданин.”, заяви Касабов.