ВиК дружествата в страната трябва да останат 6-7 вместо сегашните 68. Причината е, че големите оператори по-лесно реализират икономии от мащаба и привличат повече средства за инвестиране в мрежата. Такъв модел работи във Великобритания, където ВиК операторите са десет. Това обясни зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев в интервю.
Намаляването на броя на дружествата ще става плавно, на две фази. Идеята е през първия етап да бъдат намалени на 28, колкото са областите у нас. След това процесът трябва да продължи и дружествата да бъдат сведени до 6-7.
Уедряването на ВиК операторите ще стане постепенно на етапи, за да няма сътресения в системата", коментира Симидчиев.
Реформата във водния сектор трябва да разреши и проблема с активите на ВиК дружествата. Те трябва да бъдат прехвърлени на държавата и общините, за да станат публична собственост. В момента голяма част от активите са записани в капитала на ВиК дружествата. Разчетите на регионалното министерство показват, че собствеността върху тях трябва да бъде прехвърлена на държавата до края на 2012 г.
Според Симидчиев Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва да продължи да съществува. Налага се обаче механизмът за ценообразуване на водата да бъде променен така, че да отчита обективно стойността на активите и тяхното подновяване. В момента по субективни причини цената на активите била много занижена. "Това означава, че формулата за водата не работи защото не формира достатъчно приходи, за да може да се инвестира в мрежата", коментира Симидчиев. По думите му се налага преоценка на активите, което ще позволи да се създаде работещ механизъм на ценообразуване. "Естествено, следва и увеличение на цената на водата, макар и плавно във времето", каза той. Ефектът от поскъпването би могъл да се смекчи само чрез финансиране от европейските фондове.
Във връзка с предложението на експерти да бъде въведена единна цена на водата за цялата страна Симидчиев обясни, че стойността й ще продължи да се определя на регионален принцип. Причината е, че в този модел са заложени икономически критерии, които не трябва да бъдат загърбвани.
Междувременно стана ясно, че в строителното министерство ще бъде създаден отдел "Водна инфраструктура", в който ще се съхранява цялата информация за водната инфраструктура в страната - напоителни системи, язовири, хидроенергийни съоръжения и др. Целта е тези данни да бъдат събрани до края на следващата година. "След това информацията ще бъде дигитализирана, за да има електронен воден кадастър", обясни Симидчиев. Според него това ще помогне за бъдещо сключване на различни договори с операторите.
Зам.-министърът обясни още, че новият отдел ще бъде създаден чрез преструктуриране на няколко досегашни дирекции, като няма да има раздуване на щата.