Може би са ви направили впечатление, докато сте ровели във фейсбук и в гугъл, снимки на замръзналия мост в Бургас, циганчета ровещи в контейнерите за боклук, любопитни символики с билборди и хора и други атрактивни моменти, запечатани от обектива.
Голяма част от тях са дело на един наистина запален любител фотограф, който с времето все повече се отдава на хобито си. Иван Кацаров е на 35, но любовта му към фотоапаратите, е още от ученическите му години. Първият му апарат е „Зенит” и го получил като подарък от майка си и баща си в 7 клас. Още тогава се научил да промива снимки по класическия метод с лаборатория в банята.
Като всеки тийнейджър и той се интересувал от други неща и „позагърбил” хобито си. Но когато се родил 3-годишният му наследник Алекс нямало как да пропусне да му запечата първите мигове на снимки. Така започнал всичко отначало. Купил си тяло, няколко обектива, светкавица и лека полека фотографската му раница започнала да става все по-тежка. В момента има техника за над 1000 лв., като всичко купува „втора ръка”, защото е по-евтино.
Когато има свободно време обикаля в Бургас на лов за интересни моменти. Любими райони са му морската градина и стария Бургас със старите къщи около центъра.
„Още не съм се ориентирал към конкретна фотография, дали портретна, пейзажна, стрийт или пък сток. Снимам всичко каквото видя и ми хареса. Единствено хора запечатвам по-рядко, защото още се притеснявам. Всичко, което снимам е свързано с Бургас, още не съм уловил залези и изгреви, защото нямам време. Планирам екскурзия в Турция със семейството ми, чакам и да завали сняг, имам роднини в Котел и ще снимам снега там”, споделя Иван. Признава, че зимата е най-труден сезон от гледна точка на фотографията, но пък снимките ставали най-изчистени.
Фотографията му е само хоби, но професията му също е не по-малко интересна и атрактивна. От 13 години работи като военен на базата в Атия като старшина. Бил е и кадрови войник, а в момента води часове по военна подготовка в Руската гимназия в Бургас. Няма снимки от военноморската база, защото там снимането е забранено, но е замислил следващата година календарите на военните да са негово дело.
Смята че човек спокойно може да се издържа с фотография, но само професионално. Най-доходоносна била сток фотографията – например усмихнатите хора от рекламните книжки на мобилните оператори и др.
Замисля се и за собствено студио, но то е скъпо и му трябва повече време. А и на този етап има студиа, които се отдават под наем и ако му е нужна такава услуга ще намери.
[caption id="attachment_91998" align="aligncenter" width="800"] Дори флашката на Иван е свързана с любимото му хоби[/caption]