Много жени в България след поредното посещение при гинеколог чуват страшната диагноза рак. Как да разпознаем признаците и какво да правим, за да се предпазим от коварната болест. Вижте съветите на управителя на онкодиспансера в Бургас, д-р Радостин Дичев.
-Д-р Дичев, има ли много онкоболни жени в Бургас и региона?
-Да, има. Ние сме над средното ниво за страната. Бургаска област е на трето място след София, Пловдив, наравно с Варна .Това е заради урбанизация на областта. Градското население по-често боледува, заради така наречените неблагоприятни градски фактори. Основно замърсеност на въздуха, обездвижване, начин на хранене, тютюнопушене.
-Всяка жена казва''На мен няма да ми се случи,!'' А всъщност какво трябва да направи, за да предотврати доколкото е възможно коварната болест ?
-То и всеки мъж това си го казва. Но все на някой се случва. При жените тези болести могат да бъдат открити в начален стадий, но трябва да се ходи на профилактичен преглед. Но в нашата страна така са организирани нещата, че на този етап, че изцяло инициативата остава на самия пациент. При жената най-честите заболявания това са рака на гърдата и рака на маточната шийка.Добре е веднъж годишно да се извършат профилактични прегледи при гинеколог и дебело подчертавам при компетентния за това гинеколог и при хирург, който е специалист относно млечните жлези.
-Има ли признаци, по които една жена може да разбере че нещо нередно се случва?
-Да има ,но когато те се появят това говори за по-напреднал стадий на заболяването. При рака на маточната шийка е едно кръвенисто течение или контактно кървене. Но това вече говори за един напреднал процес и лечнието е доста по-сложно, включва се лъчетерапия. А за млечната жлеза , най-често се опипва бучка или набръчкване на кожата като портокал, а може и изтичане на някакава секреция. Вече всяка жена трябва да знае,че не само прегледа,но и самоизследването е важно.
-Според Вас, бургазлийката обръща ли внимание на своето здраве? Ходи ли на гинеколог редовно?
-Общо взето в сравнение с предишни години,населението стана далече по-информирано и загрижено за своето здраве. Но това става при по-образованите и интелигентните. Общо заболяването рак на маточната шийка е заболяване на ниските социални слоеве,тези, които не си обръщат внимание, нямат финансова възможност. Нещата са подобрени в сравнение с последните 10-15 години, но не е това, което трябва да бъде.
-Продължават ли жените, когато чуят страшната диагноза да тръгват веднага за София и да не се доверяват на бургаските лекари?
-Това май е един социален феномен.Да се каже"То тук няма лекари, аз отивам в София''. Това е грешно. Много често тия , които отиват в София, тръгват ей така без да са информирани къде и при кой отиват. Случва се така,че влизат там в някаква клиника ,оперират ги, а впоследствие става ясно, че не са били за операция. Въпреки,че ние не сме я предприели и сме предупредили, че не трябва операция. Но те не са ни повярвали, отиват там и става много неприятно. А що се отнася за рака на млечната жлеза, нашите хирурзи са с дългогодишен опит. Специално за рака на млечната жлеза не виждам никаква логика да се ходи до София, повярвайте ми. Знаете ли фактът, че и мои близки ,майка ми включително, аз съм я водил тука да се оперира.
-Съветът Ви към жените какъв е ?
-Повече да си обръщат внимание на здравето, на правилното хранене, да спрат цигарите или поне да се намалят и умерен двигателен режим, И по-често прегледи.
-
Управителят на онкодиспансера в Бургас:Жени, правете профилактични прегледи, преди да е станало късно!
Още от последните новини
Водещи новини