Съвременно лечение на бъбречнокаменната болест – какво трябва да знаем д-р Станислав Вълканов, уролог, управител на УМБАЛ "Каспела"

Съвременно лечение на бъбречнокаменната болест – какво трябва да знаем д-р Станислав Вълканов, уролог, управител на УМБАЛ

Бъбречнокаменната болест е едно от най-често срещаните урологични заболявания. Макар че причините за образуването на камъни в бъбреците не са напълно изяснени, заболяването се определя като полиетиологично – т.е. резултат от множество фактори като генетична предразположеност, хранене, хидратация, инфекции и др.

 

Значението на ранната диагностика и профилактиката

 

Най-ефективният подход при лечението на камъни в бъбреците и пикочните пътища е профилактиката. Колкото по-рано се установи наличието на камък, толкова по-лесно и безболезнено е неговото отстраняване. Това може да предотврати сериозни усложнения като възпаления, бъбречна колика, хидронефроза и нарушена бъбречна функция.

 

Какви са възможностите за лечение?

 

Лечението може да бъде медикаментозно или оперативно – в зависимост от големината, разположението и ефекта на камъка върху бъбрека. Съвременната урология разполага с три основни метода за минимално инвазивно оперативно лечение:

 

1. Екстракорпорална литотрипсия (SWL)

 

Това е метод за разбиване на камъни чрез електромагнитни вълни. Терапията е амбулаторна, щадяща и приложима при камъни с размер до 2 см и ниска плътност. Пациентът не се подлага на оперативна намеса и възстановяването е изключително бързо.

 

2. Уретерореноскопия с лазерна литотрипсия (URS/RIRS)

 

Извършва се под упойка, като през естествените пикочни пътища се достига до уретера или бъбрека. Камъните с размер до 3 см се разбиват с лазер и се превръщат във фини частици, които се отделят по естествен път. Методът е безопасен и с висока успеваемост.

 

3. Миниперкутанна литолапаксия с лазерна литотрипсия (miniPNL)

 

Подходящ за по-големи камъни (над 2 см) или такива, разположени в долната част на бъбрека. Извършва се с малък разрез в поясната област, чрез който се достига до бъбрека и камъкът се разбива, след което парчетата се отстраняват с вакуум или аспирация. Това е високоефективен метод с кратък болничен престой.

 

Бързо възстановяване и минимален дискомфорт

 

Всички изброени методи са щадящи за пациента и позволяват бързо връщане към нормалния ритъм на живот. В повечето случаи престоят в болницата е кратък, а постоперативният дискомфорт – минимален.

Коментари

Още от последните новини