Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас отбеляза Световният ден на кенгуру-грижата
Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас се присъедини към отбелязването на днешния Световен ден на кенгуру-грижата. Инициативата е на Фондация "Нашите недоносени деца" и нейната цел е насърчаване на близкия контакт между родителите и тяхното недоносено бебе и създаване на условия за това в болниците. Родителите на недоносените бебета, които в момента се намират в отделението, бяха включени в инициативата - те прегърнаха бебетата си, тежащи под килограм и имаха възможност да прекарат с тях повече време от стандартното свиждане. Отделението усилено работи в тази посока и с помощта на дарители успя да оборудва и семейна стая, която вече се използва точно за тази цел. "Вярваме в кенгуру-грижата, виждаме резултатите от допира между майка и бебе и макар да имаме трудности, се опитваме да я налагаме като стандартна практика, не само в един ден, а всеки ден", обясни д-р Стилияна Томова, началник на Отделението по неонатология.
В момента в отделението има 10 бебета, които тежат под килограм. 20% от децата, родени в УМБАЛ Бургас, са родени преждевременно или недоносени. За интензивни грижи тук се насочват и новородени от други лечебни заведения.
Световната здравна организация (СЗО) дефинира кенгуру-грижата като грижа за новороденото дете, осъществявана чрез допир кожа до кожа с родителя, още от най-ранен етап. Практиката има редица научно доказани терапевтични ползи както за бебето, особено когато то е преждевременно родено, така и за родителите и влияе положително върху живота на семействата в дългосрочен аспект. Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета.
Повече от две десетилетия медицински проучвания доказват, че кенгуру-грижата е много повече от алтернатива на кувьоза. Тя подобрява температурната регулация, сукателните умения и развиване на привързаност към майката при всички новородени, независимо от тяхната гестационна възраст, тегло и клинично състояние, както и независимо от условията, в които се отглеждат. Кенгуру-грижата има благоприятно влияние върху дихателната и сърдечната честота, благодарение на нея се намалява възможността от заразяване с вътреболнична инфекция и се повишава възможността бебетата да бъдат изписани по-рано от неонатологичните отделения.
Практикуването на кенгуру-грижата има дългосрочни ползи за цялостното развитието на детето, като развитие на мозъка и когнитивните функции, подобряване на двигателните умения и невромоториката. В България кенгуру-грижа все още не е масово наложена практика и фондация „Нашите недоносени деца" полага усилия да промени това и да приближи грижите за недоносените бебета и болните новородени до европейските стандарти и препоръки за добра и качествена грижа.