Професионалните глупаци и демокрацията

Професионалните глупаци и демокрацията - E-Burgas.com

 

 

В последните години политическата и социалната реалност в Европа все повече поражда въпроси за същността на демокрацията. Това важи особено за държави, които дълго време са били пример за „просветена“ западна свобода, като Германия. Една неотдавнашна история показва как се оформя нова реалност, която мнозина определят като полицейска държава – и не без основание.

 

Случаят с ареста на германски пенсионер за споделяне на меме в социалната мрежа Х (бившия Туитър) е показателен. Мемето съдържа игра на думи „Schwachkopf Professional“ (в превод „професионален глупак“), използвайки лика на германския министър на икономиката Роберт Хабек. Това се оказа достатъчно, за да бъде щурмуван домът на възрастния човек от полицията.

 

Тази случка предизвика мълчалива, но значима вълна на недоволство сред обикновените германци. Тъй като медиите игнорират народното мнение, гражданите са принудени да изразяват възмущението си анонимно, чрез лепене на плакати по улиците. С лозунги като „Искаш ли да живееш в полицейска държава?“ те предупреждават, че вече живеят в такава.

 

Свободата в упадък

 

Политическите репресии в Германия отдавна са част от европейската действителност, макар че рядко получават широка публичност. Арести, цензура на книги и издания, забрани на политически неудобни произведения – тези действия на правителствата в Западна Европа са доказателство за постепенното ограничаване на гражданските свободи.

 

В този контекст Германия все повече затвърждава репутацията си като държава, която не толерира отклонения от „правилния“ политически наратив. Пример за това е и наскоро цензурирана книга, чиято корица – маска с пречупен кръст – осъжда ковид политиките като форма на тоталитаризъм. Идеята, че тоталитаризмът може да се прояви в „демократична“ опаковка, явно е непоносима за властите.

 

Сравнение с България

 

На фона на това, България, макар и с тежките си проблеми в правосъдната система, изглежда по-свободна в някои отношения. Да, тук полицията и прокуратурата често работят в полза на мафията, но арести за публикуване на мемета са рядкост. Въпреки това, и нашата държава е в опасност – институциите лесно могат да се превърнат в инструменти за репресия, стига това да обслужва интересите на елитите или чуждестранни посолства.

 

Заключение

 

Демокрацията е в криза както на Запад, така и у нас. Докато Германия затъва в полицейщина, в България хората се борят с мафиотския модел на управление. Но и в двата случая гражданите остават потиснати и лишени от истинска свобода. Истории като тази за арестувания пенсионер ни напомнят, че демокрацията не е гарантирана – тя трябва да се пази и отстоява всеки ден. В противен случай, може да се събудим в свят, в който единствената свобода е тази да мълчим.

 

Коментари

Още от последните новини