Кампанията за референдума е в разгара си. На 27-ми януари, за пръв път в съвременната история на страната, избирателите ще имат възможност да изразят своята гражданска позиция по определена тема. В последните седмици инициативните комитети, защитници на различните тези правят куп разяснителни кампании. Същото се случва и в Бургас. Структурите на БСП определено са най-активни. За това – защо трябва да се гласува „за” на референдума, репортер на e-Burgas говори с общинският председател на левицата Павел Маринов.
-Г-н Маринов, защо трябва да се гласува „за” на референдума?
- Има пряка връзка между състоянието на българската икономика и възможностите за нейното развитие и производството на евтина електроенергия в България. Ако стъпим на базата на това, че последните 20 години икономиката деструктивно се разрушава, а не се създават нови мощности за производство, които да употребяват електроенергия ще стигнем до извода, че не ни трябва електричество. Такова ще ни е нужно, но само за домашно потребление. Това са доводите, на хората, които са против ядрената енергетика и изграждането на нови мощности.
По-евтина от ядрената енергия, като пазарно ориентирано производство на електроенергията до този момент не е измислено. Има много теоретични разработки, които са вкарани в производство – фотоволтаици, вятърни централи, но тяхната себестойност е много по-висока, отколкото се изисква, за да може да се развива една икономика. Ние трябва да сме „за” не само за производството на електроенергия от нови енергоизточници, а трябва държавата да се ангажира с инвестиции в индустриални предприятия, които да употребяват тази енергия и разбира се - да създават работни места.
- В голяма част от производството обаче се използва и газ?
- Това засяга само някои типове производство, където газа е по-доброто решение. В други е електроенергията. Всичко зависи от индустриалния проект.
- Не е ли по-целесъобразно обаче да се изградят нови мощности на АЕЦ „Козлодуй”, вместо да се прави изцяло нова централа ?
- Всеки нов блок на ядрен реактор е на практика нов проект – това са нови изследвания, нови екологични оценки, инвестиране в площадка и доставка на технологиите, съобразени с определената инфраструктура, проектиране. Със сигурност всичко това ще отнеме години. Няма нищо лошо да се изградят нови блокове в „Козлодуй”, ако държавата има политика да развива ядрената енергетика, но приоритетна сега е „Белене”, който е един напълно готов проект. Защо трябва да се отказваме от него.
- Примерно, защото струва много пари.
- Никой не е казал, колко ще струва 7 и 8 блок на „Козлодуй”. Едва ли ще са по-малко. А ще са нужни и средства за проектиране, нещо, което вече е сторено за „Белене”.
- Възможно ли е да се предоговорят сроковете за 5 и 6-ти блок на „Козлодуй”?
- Не са ми известни детайлите в преговорите, но доколкото ми е известно сроковете за изваждането на тези мощности е съобразен със срока на живот на самата технология, която е вкарана там за производство на енергия. Може би трябва да се направят допълнителни инвестиции, но не бих желал да се ангажирам с конкретика. Това е в компетенцията на ядрените експерти. Хубаво е, че държавата инвестирайки в АЕЦ „Козлодуй” е създала близо три поколение специалисти в производството на ядрената енергия. Това са хората, които трябва да дадат отговор на тези въпроси, не политици да се упражняват на тази тема.
В качеството си на политик, по-скоро бих казал, че по време на управлението на ГЕРБ се спряха три ключови проекта – контейнерният терминал, "Супер Бургас" и петролопровода. Сега се спира и АЕЦ „Белене”, което обрича българската икономика, и я превръща в потребител, а не в производител. Вместо да развиваме икономиката си с присъствието на България на международните пазари, ние се превръщаме в пазар на другите икономики, което е неприемливо за мен, а и за БСП като цяло. Ние като социална партия, трябва да се ангажираме със защита на икономиката, част от която е и ядрената енергетика. Ще ви дам и един пример в тази насока. Преди пет години дойде една крупна американска корпорация – „Дау кемикълс”. Тази корпорация е основана от българин и неговото значение за химическата промишленост е такова, каквото е значението на Джон Атанасов за електрониката. Става въпрос за Франк Попов. Те направиха предложение за построяването на завод за монокристален силиции. За сведение продуктът е в основата на производство на фотоволтаичната технология, включително и електроника. Това беше една стратегическа за България инвестиция. На тях обаче им трябваха много сериозни мощности. Употребяването на ток, който бе нужен за производството на тези количества бе равен на произвеждания от трети и четвърти блок на „Козлодуй”, за които държавата вече беше взела стратегическото решение да ги спре. Това попречи на „Дау кемикълс” да изпълнят проекта си, който щеше да осигури хиляди работни места. Ето защо наличието на ядрената енергетика е важно за страната. Нашата роля като политици е да помагаме на подобни инвестиции да се осъществяват, а не да пречим. Става въпрос за базови различия с колегите от ГЕРБ. Затова нашата роля е да ги повдигаме непрекъснато.
- Опонентите на тезата „Белене” твърдят, че подкрепата за този проект, ще засили руското влияние в България?
- Преди време, когато България купуваше електроника и бе на четвърто място в света по продажба на хардуер в световен мащаб купувахме от американците. Дори България имаше собствени инвестиции в Силиконовата долина. Тогава когато бяхме под политическото влияние на съветския блок и купувахме електроника, създавахме технология и я произвеждахме в България. Ядрена енергия се купуват и разработват в Русия. Затова няма широк пазар. Купуването на наука става там, където се инвестира в наука. А подобни места са много малко в света. За съжаление България все повече започва да излиза от този периметър – на държавите, които могат да произвеждат технологии и продават наука. Ние се превръщаме отново в пазар, и спорим дали да купим технология от Франция или Русия. За мен като политик е без значение откъде ще е това, стига да е на добра цена и да бъде възможно да се реализира в България. Знаете, че същата фирма, която беше съгласна да изпълни българския проект, се насочи да изпълнява този на Турция. Интересно с каква технология ще бъде изпълнен – вероятно отново с руска.
- При срещите ви с граждани, как те приемат вашата теза и надявате ли се на силна избирателна активност?
- Хората трябва да проумеят, че референдумът е най-ярката форма за упражняване на пряка демокрация и контролиране на политиците. Гласуването дава възможност на избирателите да се допрат до реалните политически решения и участват в тях. Моят призив би бил да участват, за да може да наложат на политиците решението, което те са избрали, а да не го оставят в техните ръце. Защото, ако оставим решението на ГЕРБ е ясно, че те ще го спрат.
- Но нали сте наясно, че така й ще стане. Едва ли 4 млн. българи ще отидат да гласуват.
- Ако излязат 60 % да гласуват на този референдум, тогава политиците ще бъдат длъжни да се съобразят с тяхното решение и няма да имат друг ход. Искрено се надявам това да се случи.
П.Маринов: Спирането на проекта „Белене“ превръща икономика ни в потребител, а не в производител
Още от последните новини
Водещи новини