[caption id="attachment_27359" align="alignleft" width="300" caption=""Паякът" се превърна в кокошка. При това "златна""]
[/caption]
Близо 600 хил. лв. са постъпленията в бюджета на Община Бургас от глоби и санкции.
Любопитната подробност лъсва от отчета на финансовата рамка за първата половина на полугодието. Ръстът по този показател, както отбелязват от администрацията, е почти двоен – 45,2 %. Повишението се дължало на „засилените мерки и текущ контрол при събирането на приходите”, става ясно от отчета на кмета. Макар да не е упоменато изрично, пределно ясно е, че сумата е натрупана основно от глоби за неправилно паркиране и репатриране на автомобили.
Двата общински „паяка” очевидно са се превърнали в златната кокошка за общинския бюджет и на фона на свиването на всички други приходи, при тях се регистрира драстично покачване.
Сериозен ръст има и при постъпленията на Общинското предприятие „Спортни имоти, паркинги и гаражи”. Или казано по друг начин – „синята зона”. За първите шест месеца на годината тя е генерирала 1,14 млн.лв, с което е преизпълнила плана с близо 15 %. Очаква се приходите от тези две пера да скочат значително през втората половина на 2012 г. Както е известно точно през юли започна новото разширяване на обхвата на "синята зона", и в периметъра й влязоха още дузина улици, дори междублокови пространства.
Като цяло обаче текущото изпълнение на финансовата рамка за тази година не върви в очакваните темпове. Добрата новината е, че няма просрочени задължения и вноските по кредите се плащат регулярно. За сметка на това към 30 юни бюджетът е изпълнен едва на 28, 4 % / б.а. 44 млн. лв. от предварително заложените 156 млн. лв./. Спадът, според финансови експерти, е показателен за надценяването на администрацията със заложените параметри в началото на годината.
По план върви само събирането на приходите от местните дейности или т.нар. местни данъци и такси. По този показател изпълнението е на 49,9 %. Скокът се обяснява с въвеждането на новата система за събиране на стари задължения.
Приходите от общински такси също рязко са скочили. Така например за такса "битов отпадък" е постъпила сумата от 13,1 млн. лв., което е 77,8% изпълнение на първоначалния план. 900 хил. лв. са средствата от такси за технически услуги, а над 300 хил. лв. са платили граждани и фирми за такси за административно обслужване.
Отчетът на финансовата рамка предстои да бъде разискван на септемврийската сесия.
