През последните години борбата с рака бележи значителен напредък благодарение на иновации в областта на медицината, биотехнологиите и изкуствения интелект. Европейският план за борба с рака, одобрен от ЕС, поставя акцент върху интегриран подход към превенцията, ранната диагностика, лечението и качеството на живот на пациентите.
Превенция и ранно откриване
Една от ключовите цели е повишаване на достъпа до ваксинации срещу човешки папиломавирус (HPV) и хепатит B, които са свързани с някои видове рак. До 2025 г. се планира 90% от гражданите на ЕС, отговарящи на условията, да имат достъп до скрининг за рак на гърдата, шийката на матката и дебелото черво. Също така се работи по разширяване на скрининга за рак на белите дробове и простатата, където рискът е значителен, особено за определени възрастови групи и пушачи.
Технологии и персонализирано лечение
Изкуственият интелект (AI) се използва за анализ на огромни масиви от медицински данни, позволявайки по-точна диагностика и персонализирано лечение. Новите биотехнологични методи като CAR-T терапията (имунна терапия) дават обещаващи резултати при определени видове рак, като левкемия и лимфоми. Също така генетични тестове помагат да се идентифицират специфични мутации в туморите, което позволява таргетирани терапии.
Иновации чрез патенти и научни изследвания
Проучване на Европейското патентно ведомство показва, че през последните 50 години са регистрирани над 140 000 патента в областта на онкологията, което отразява бурното развитие на иновациите. Нови лекарства и технологии като наночастици за доставка на химиотерапия директно до тумора и усъвършенствани радиологични апарати подобряват прогнозите за пациентите.
Подобрено качество на живот
Съществуват над 12 милиона души в Европа, преживели онкологично заболяване, благодарение на напредъка в лечението и подкрепящите грижи. Европейската комисия развива платформа за обмен на данни и ресурси, която подпомага пациентите и лекарите в цяла Европа.
Иновациите в онкологията, съчетани с координираните усилия на държавите, дават нова надежда за по-ефективна борба с рака в глобален мащаб.
Д-р Базарова