Най-много потънали кораби у нас има край Созопол. Повечето са немски и руски, потопени през 20 век, разказа за БТА Ивайло Еримиев, водолазен инструктор на водолазната школа на южния плаж в курорта "Слънчев бряг".
Еримиев се гмурка от 1986 година в различни морета и океани. Знае дъното на нашето Черноморие от север до юг като петте пръстта на едната си ръка. Разказва, че у нас има много красиви подводни дестинации - Камен бряг, Калиакра, Ахтопол, Китен, Поморие, Лозенец и др., а цялото крайбрежие е осеяно с потънали кораби и Еремиев е виждал десетки.
Созопол пък е бил град, където е имало най-голямо движение на кораби и именно там са се случвали най-много инциденти във водата.
Най-достъпни потънали съдове има край брега от Варна до Калиакра, на север от нос Емине, а най-много са край Созопол. Повечето са немски и руски, потопени през 20 век. Има и руски подводни лодки.
От северната страна на нос Емине има потънала руска подводница от Втората световна война. Интересното на потъналия кораб е историята. Можеш да видиш къде точно корабът е ударил мината, каква е била пробойната, може да влезеш вътре в трюма, да видиш какъв е бил товарът, който е прекарвал плавателният съд.
"Виждал съм например големи зъбни колела, които са били натоварени по онова време на кораба. Намирали сме стъклен буркан пълен с мюсли, което означава, че още по онова време сме пренасяли такива товари", обяснява Еремиев.