КЗП освен обекти по морето, погва и планинския туризъм

КЗП освен обекти по морето, погва и планинския туризъм  - E-Burgas.com
360mag.bg

Първоначалните ни представи за лятна почивка са насочени към морето, но ние и в предишни периоди в контролната си дейност сме обхващали и летния планински туризъм. Даваме си сметка, че той също е много важна компонента от цялостния туристически продукт в България. Още повече, че – ако условно го наречем алтернативен на морския туризъм – в последните години той печели все по-голяма популярност с условията, които се предоставят в планинските места, с природните забележителности, с възможностите за използването на изключително богатите находища на минерална вода в България. Естествено, че ние като контролен орган сме длъжни да присъстваме и да установим, че всичко е така, както законът изисква. Това каза по „Дарик” радио председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.

Той добави, че при анализ на данни на неправителствения сектор се вижда, че дори и в летния сезон морският и алтернативният, в това число и планинският туризъм са почти равностойни. „Разбира се, трябва да отчитаме и някои особености. Например, че обикновено пътуванията са по-кратки, когато говорим за планината през лятото – обикновено уикенд. Докато почивките на морето са свързани с по-дълъг престой”, коментира председателят на КЗП.

Актуално в днешно време е рекламирането на места за настаняване като СПА обекти, затова и един от сериозните акценти в контролната дейност на КЗП през лятото ще бъде именно върху тях. „Проверяваме дали коректно е предоставена информацията на потребителите. Дали в тези комплекси, в които се твърди, че има СПА центрове, тези центрове са сертифицирани съобразно изискванията на нарочната наредба. И като цяло дали наистина хората, когато гласуват доверие и решат да направят един такъв тип почивка, ще получат онова, което им е обещано и за което са платили”, обясни Маргаритов.

Най-честите нарушения в СПА обектите са липса на сертификат, предоставяне само на част от рекламираните за конкретното място за настаняване услуги и непоставяне на видно място на ценоразписа с услугите и тяхната стойност.    

Димитър Маргаритов предупреди при избора на СПА хотел за лятната почивка да се търси повече информация. „Специално за такъв тип обекти със СПА центрове, балнеолечебни, уелнес, таласотерапевтични има регистър, който съществува на страницата на Министерството на туризма. Когато четат конкретна оферта и нещо в нея не е ясно или ги притеснява като информация, като цени – не само високи, но и подозрително ниски – да търсят директния контакт с този, който дава тази оферта. Да пристъпват към резервация и заплащане на такава почивка тогава, когато са вътрешно убедени, че са наясно с параметрите и когато имат възможност срещу плащането да получат документи – ваучери, касов бон и пр.”, препоръча председателят на КЗП.      

Маргаритов каза още, че инспекциите за новия летен сезон вече са в ход. Интензивните проверки ще започнат от началото на месец юли, когато се очаква да работят вече всички сезонни обекти по морето и във вътрешността на страната.

Коментари

Още от последните новини