[caption id="attachment_40539" align="alignleft" width="300"]
Явор Куюмджиев бе в Бургас по покана на Областното ръководство на БСП[/caption]
Ако България не изгради АЕЦ „Белене” може да изпадне в ситуацията на Албания, която от 15 години се бори с един основен проблем – липсата на електричество. Това пророкува в Бургас бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев. Той бе тук по покана на Областното ръководство на БСП и участва в публична дискусия, провела се тази вечер в Бургас. Според Куюмджиев предпоставките страната ни да тръгне по албанския път, ако не построи нова ядрена централа, не са никак малки. „Техните нужди са около 2 хил.мегавата, а всичките им мощности са 1 хил. Ако искат да си задоволят нуждите, те трябва да харчат по около 150 млн.евро на месец. Ясно е, че ги нямат тези пари, но затова пък имат режим на тока. В столицата 20 часа има ток - 4 няма. В провинцията 4 има - 20 няма. Постоянен ток имат само богатите, които могат да си позволят да купят дизелов генератор или някакъв друг подобен източник.”, коментира енергийният експерт.
Бившият зам.-министър разкри, че в момента върховото потребление на ток в страната е 7,4 хил. мегавата, а работещите мощности са около 9 хил. „През 2028 г. 6 хил. от тях няма да ги има. Те се намират в пет централи, които в момента представляват гръбнака на българската енергийна система. Това са централите във Варна, Марица изток 2, Бобов дол, Русе и атомната централа в Козлодуй. Първите четири са въглищни и имат период на живот около 50 години. Те към момента са на толкова и дълго няма да работят и мощностите им ще бъдат извадени.”, предупреди един от основните инициатори на темата за референдума. „Ако не направим „Белене”, ще се събудим една вечер в държава, където потреблението ще надхвърля два пъти мощността на произвеждането и няма от какво да го направим.”, каза още той.
Куюмджиев подчерта, че само 30 страни в света, имали правото да строят ядрени централи. Според него това било така защото се изисквало „високо ниво на цивилизационно развитие”. „Нужни са висококвалифицирани специалисти, които могат да боравят с тази сложна технология. България е една от първите държави в света, създали своя ядрена програма. Още 50-те години, 5 години след пускането на първия реактор в света, ние започваме да работим в тази насока. 20 години по-късно, ние пускаме първия реактор в Козлодуй.”, каза Явор Куюмджиев. Бившият зам.-министър енергетиката поясни, че над 70 страни са кандидатствали да влязат в т.нар. „ядрен клуб”, но не им било позволено. По думите му точно защото не са стигнали „нивото на цивилизационно развитие”.
Бившият зам.-енергиен министър посочи за пример в това отношения южната ни съседка Турция. ”Държавата осъзна какво богатство е да имаш ядрена енергетика и в последните години инвестират много в тази сфера. Сега знаете, имат планове за изграждането на още една централа. Те пращат кадрите си на обучение в Русия, Чехия и забележет България, за да могат те да се обучат за ядрени инженери. Защото знаят, че ще могат да си обучат специалистите и след време ние да внасяме от тях ток.”, допълни по тази тема Куюмджиев.
По думите му дори и някой да реши да построи електрическа централа, например ТЕЦ, на него ще му трябват поне 10-15 години, за да може да пусне мощностите. В това време трябвало да се минат през куп процедури – определяне на площадка, разрешителни, лицензии. „Единственият реален проект в страната е „Белене”. Той има издадени всички документи, проектите са готови, оборудването е поръчано, площадката е изградена. Ако се започне утре, до 4-5 години ще имаме първия блок, а година по-късно и втория. ”, твърдо заяви Куюмджиев. Според него, ако БСП спечели изборите това ще бъде едно от първите управленски решения, които ще се вземат.
Той категорично отписва като вариант пускането на нови мощности на Козлодуй, за които също щели да трябват поне 10-ина години. „Реалността в световната практика показва, че за изграждане и строеж са нужни между 10 и 15 години. Няма по-кратки срокове.
Според него за цената на „Белене” е трудно да се говори. Но тя в никакъв случай нямала да бъде толкова висока, каквато я представят основните им опоненти. Базовата цена на централата е 3,9 млрд.евро, а при поскъпване тя в най-лошия случай можела да струва 10 млрд.евро, но това е почти невъзмогно, категоричен бе Куюмдижиев.
"Инвестицията има възвращаемост. Няма атомна централа в света, която да не е печаливша. Освен това този вид енергия е и най-евтина", подчерта той. Така например цената от АЕЦ Козлодуй - 4,2 стотинки на киловат, тази на ТЕЦ Марица изток е 6,2 стотинки, следват - частните ТЕЦ-ове, продаващи енергия между 8 и 11 стотинки на киловат, американските ТЕЦ-ове с 13 и 15 стотинки на киловат, водните централи - 12-15 стотинки, вятърните централи - 20 стотинки и слънчевите - 45 стотинки. "Ако имахме сега Белене цената щеше да бъде сравнима с тази на Козлодуй и във всеки един момент от експлоатацията си тази централа ще произвежда два пъти по-евтин ток от всеки най-евтин", завърши Куюмджиев.


