Българската браншова камара "Пътища" не приема представените миналата седмица обвинения за състоянието на пътните участъци Лот 2 и Лот 3 на автомагистрала "Тракия" след проверката им от МВР и МРРБ и ги определя като спекулативни твърдения.
"Изненадани сме от разпространените внушения за некачествено изпълнение на участъците от магистралата, без наличието на официални данни от проведения преди дни лабораторен анализ", се посочва в позиция на камарата, съобщава БТА.
От Камарата подчертават, че в десетгодишния период на експлоатация на трасето не са възлагани превантивни и текущи ремонтни дейности, което в съчетание с прекомерното натоварване не осигурява адекватна оценка на състоянието на пътната настилка. През изминалите години лот 2 и лот 3 са преминали над 150 проверки, напомнят от Камарата и изтъкват, че при всяка една досега, експерти са констатирали, че строителството е извършено в рамките на Техническата спецификация.
В позицията на камарата се посочва, че проведеното обследване обхваща площ по-малка от 10 кв. м спрямо обща площ на двата участъка от АМ "Тракия" от 1 470 000 кв. м. "Това е все едно да съдите за качеството и количеството на извършените работи в апартамент от 200 кв. м по броя на пантите на вратата на килера. И още: не e възможно въз основа на оценка на асфалтовите пластове да правите линейна интерполация за количеството и качеството на 70 км автомагистрала. Асфалтовите работи съставляват едва 15 до 17 процента от стойността на подобни обекти", се посочва в позицията на Камарата.
От организацията напомнят, че в одитните доклади от проверки по тези пътни участъци е упоменато, че реалните данни за трафика по Лот 2 за периода 2017-2019 г. надвишават планираното със 162 на сто при тежкотоварните автомобили, 376 на сто при лекотоварните автомобили. По Лот 3 надвишаването е 42 на сто при тежкотоварните автомобили и 348 на сто при лекотоварните автомобили.
Камара "Пътища" настоява "да бъде преустановено политическото говорене, целящо уронването на престижа на пътностроителния бранш".
Загуби от 40 млн. лева в ущърб на държавата са установени към момента при съвместни проверки на МРРБ и МВР на качеството на лот 2 и лот 3 на магистрала "Тракия", съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков на съвместна пресконференция с вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на 12 октомври.
При проверката са взети ядки от съдържанието, вложено в пътното платно, като те са предадени за изследване на Института за пътища и мостове към Агенция "Пътна инфраструктура". Констатиран е недостиг в количеството на асфалта, ще излязат и проблеми с качеството, коментира министър Шишков. Той уточни, че гаранционните срокове са изтекли и сега държавата ще се наложи да ремонтира тези участъци.
По най-простата аритметика, ако в първи лот липсват от дебелини на конструкция 17,5 процента, прехвърлено върху стойността на лота, това означава 23,6 млн. лева. На втория лот липсват 12,5 процента от пътя, прехвърлено върху стойността на строителството, означават 17,5 млн. лева, изчисли миналата седмица министър Шишков и подчерта, че става дума за липса само във връзка с количеството. За качеството на вложените материали се очаква да има резултати от проверката след десет дни.