През август се повяват опасните морски явления мъртво вълнение и слуган. Те не са едно и също нещо, макар че много си приличат. Каква е разликата за Радио„Фокус” –Бургасобясни Николай Иванов, председател на Асоциацията по водно спасяване.”
При сологан морето изглежда доста спокойно. Няма ги тези ветрови вълни, когато цялото море е на хармоника. Морето е гладко, а вълната „ по- мазна”, „полегата”.Отдалеч ако погледнеш изглежда, че морето е спокойно, а реално когато го приближите започва голяма вълна. За да го опиша образно по филмите сте виждали как някой сърфист излиза от дълбокото и вълната го повдига. Мъртвото вълнение е когато морето е на хармоника, има ветрова вълна и морето тегли навътре. И в двата случая морето тегли навътре”, каза Иванов.
При попадане в опасна ситуация трябва да се запази спокойствие. Да се опита да се привлече вниманието на спасителя или на друг човек който е на близко разстояние.Трябва да се провери каква е дълбочината и ако е близко до човешкия ръст се препоръчва да се поеме въздух, да се потопи и да отскочи от дъното като по този начин с подскоци се предвижва в посока към брега.”
Ако дълбочината е горе – долу колкото човешки ръст не е толкова опасно дори и за човек, който не може да плува и с два три отскока може да се излезе на по-малка дълбочина. За хората, които не умеят да плуват и влязат по-навътре и попаднат в такава ситуация е по-трудно. Обикновено тогава се повишава адреналина, човек започва да маха с ръце и се опитва по всякакъв начин да се задържи на повърхността. Тога бързата реакция на спасителите или хората, които са на брега е важна, за да може да го видят и да му помогнат ”, допълни Иванов.
Тези които умеят да плуват и усетят , че ги влече знаят, че по-лесно ще излязат на брега ако плуват по диагонал на течението, като се предвижват не направо към брега. „Има един момент в който тази сила тегли, тегли и отпуска. Трябва да използват точно този момент, когато се отпусне хватката на мъртвото вълнени и да продължат да плуват навън по диагонал на течението” , каза Иванов.