ПСФК Черноморец е един от големите проблеми на община Бургас и на футбола в града. Дълговете и загубите на футболния клуб са толкова големи, че неговото финансово оздравяване изглежда невъзможно. Справката показва, че дългът е около 27 милиона лева, а загубите 58 милиона. Голяма част от служителите не са получавали заплати от 5 месеца, треньорите в школата също. Отборът е в Б група със състав, който едва ли ще има сили да се пребори за промоция в елита през този сезон. През годините клубът се управляваше по странен начин, хвърлиха се колосални средства без резултат, а стадион Черноморец беше доведен до плачевно състояние. Това са констатации, които са тиражирани нееднократно. Въпросът е друг. Как може да бъде спасен клубът. Как може да бъде спасен стадионът.
Пропуснато беше ценно време, за да се намери правилното решение. През този период дълговете се увеличаваха, загубите също, а в крайна сметка АД-то се декапитализира. Двамата главни акционери Петрол-Холдинг и Община Бургас така и не намериха вярната формула и общия език, за да се преодолее кризата. В крайна сметка се стигна да напрежение между тях, което продължава до сега.
Все пак може би има някакво спасение. За целта трябват единни действия, много по-енергична позиция на общината и решителност за работа и от двамата акционери. Много е странно досегашното поведение на кмета Димитър Николов, който така и не показа своята позиция, нито пък предприе някакви истински мерки, за да се намери истинско решение на тежкия проблем.
На първо време е необходимо да падне информационната завеса от клуба. Хората в Бургас трябва да разберат как са харчени парите през годините и как се е управлявало дружеството. До сега единствено медиите са давали информации, задавали са въпроси, на които обаче все още не са дадени истинските отговори.
След като стане ясно какво е точното положение е време за другата крачка. Бургаската общественост трябва да се обедини, за да бъде спасен стадион Черноморец. Една кръгла маса между бизнес, политици, спортни деятели и управата на клуба е желан ход. В момента няма никакви идеи, нито пък предложения за реални мерки. Като, че ли бургаската спортна общественост спи. А може би е така.
През 2008 година беше обявен грандиозният проект "Черноморец-Арина". Ставаше въпрос за строителна програма на стойност 500 милиона евро. До този момент не се е случило нищо. Защо обаче не се намери начин да бъде екплоатирана част от земята на спортния комплекс. Има възможности да се потърсят различни форми за съвместен бизнес с потенциални инвеститори. Става въпрос за 140 декара, които са с отлична локация, изградена инфраструктура и на 800 метра от центъра на Бургас. Поне 50 от тези декари могат да бъдат използвани правилно и да носят пари. По този начин клубът ще започне да се самофинансира, дълговете ще се стопят, а загубите постепенно ще изчезнат. Ще бъде крачка към нормалното функциониране. Не е необходимо да се чака с години възможност за реализация на целия проект. Просто трябва да се намери удачен начин за добро управление на част от апортирания имот. Един голям развлекателен център, аква-парк плюс търговски площи и бензиностанция е едно вероятно решение. Бургас има нужда от и от парка и от атракционите. Ако акционерите нямат пари, както вече казахме може да се потърсят форми за привличане на партньори под различни форми.
В Западна Европа много клубове по този начин успях да си направят бази, стадиони и печеливши бизнеси върху терените към тях. За целта обаче е необходимо към АД-то да се създаде център за кризисен мениджъмънт, който да формулира идеите и да осъществи необходимия маркетинг. Тук много може да помогне и общината, която има и контактите и ресурсите за да осигури подходящата логистика.
Паралелно с това разбира се, на спортно-техническо равнище трябва да се заложи изцяло на нова концепция. Задължително Черноморец трябва да се превърне в бургаски отбор. В него трябва да играят основно местни момчета. Това би генерирало много по-висок интерес към тима и много повече симпатии. И разбира се по-голяма посещаемост. Всъщност от този сезон това се случва, но ходът е малко зъкъснял. Все пак тенденциията в тази посока е правилна.
Това са само част от идеите за спасение на ПСФК Черноморец и на стадион Черноморец. И може би е крайно време акционерите да спрат с атаките помежду си, и да заработят нормално. Защото в противен случай имената им ще останат като унищожители на футбола в най-добрия град за живеене.