Инфлацията не спира: цените на храните и хотелите пълзят нагоре

Инфлацията не спира: цените на храните и хотелите пълзят нагоре - E-Burgas.com

 

Инфлацията в България продължава да оказва натиск върху домакинските бюджети. Само за последния месец – юни 2025 г. – общото поскъпване на потребителските стоки и услуги е 0,4%. За година назад – от юни 2024 до юни 2025 – ценовото покачване е 4,4%, а натрупаната инфлация за последните пет години достига внушителните 39,5%. Това показват данните от новия бюлетин на Националния статистически институт (НСИ).

 

Най-сериозно увеличение: почивки и заведения

 

 

През юни най-силен ръст бележи групата „Развлечения и култура“ – със средно поскъпване от 2,8%. На второ място са „Ресторанти и хотели“ (+1,3%), където отчетливо се усеща ефектът на летния сезон и растящото вътрешно потребление. Цените на хотелите във ваканционните зони и курорти са скочили с цели 12,5% – пореден сигнал, че родната почивка се превръща в лукс.

 

Поскъпване се отчита и при алкохолните напитки и тютюневите изделия (+0,8%), както и в транспорта (+0,7%), където ръстът отразява повишени горивни разходи и сезонно натоварване на трафика.

 

Ябълки със златна цена

 

Сред хранителните продукти, най-драстично е поскъпването на:

 

  • Ябълки – +8,6%
  • Цитруси и южни плодове – +7,1%
  • Моркови и червено цвекло – +6,9%
  • Минерална вода – +3,8%
  • Пилешко месо и риба – +2,8%

 

Фактът, че именно ябълките водят класацията по поскъпване, е показателен за нестабилността в основната потребителска кошница, където сезонността, транспортните разходи и климатичните фактори играят все по-голяма роля.

 

Зеленчуците – единствена утеха

 

За сметка на това при някои зеленчуци се наблюдава сериозен спад в цените:

 

  • Зеле: –23%
  • Пипер: –17,9%
  • Краставици: –15,8%
  • Картофи: –15,6%

 

Поевтиняването в този сегмент обаче е силно сезонно и най-вероятно временно. При общото равнище на цените в сектора хранене няма сериозна причина за оптимизъм.

 

Спадове – но не там, където боли

 

Минимални намаления се наблюдават в три категории: „Облекло и обувки“ (–0,6%), „Съобщения“ (–0,2%) и „Разнообразни стоки и услуги“ (–0,1%). Това са обаче сектори, които имат далеч по-малка тежест в семейните разходи, отколкото храните, транспортът и комуналните услуги.

 

 

Равносметка: почти 40% поскъпване за 5 години

 

Натрупаната инфлация от 39,5% за периода юни 2020 – юни 2025 ясно показва, че реалната покупателна способност на българите е значително отслабена. Дори при отслабване на темпа през последните месеци, шоковете от последните години – пандемия, война, енергийна криза – вече са трайно вградени в ценовите равнища.

 

И ако юнските данни изглеждат “прилични” на пръв поглед, те крият реална динамика, която продължава да натоварва семействата – особено тези с ниски доходи и голяма зависимост от храни, транспорт и комунални услуги.

 

Във време, когато се обсъжда въвеждане на еврото, именно такива числа повдигат логичния въпрос: не дали сме готови за еврозоната, а дали еврозоната ще е готова за нов скок на цените – и дали ще имаме инструментите да го удържим.

 

Коментари

Още от последните новини