До 15% увеличение на възнагражденията се очаква по Южното Черноморие
Повишението на възнагражденията е единственият начин туристическият бранш да спаси сезона от провал. По Северното Черноморие възнамеряват да вдигнат заплатите с 10-20% в зависимост от длъжността и категорията на базата, а по Южното - с между 10 и 15%.
Миналия сезон заплатите на наемните работници по морето също се увеличиха, но с много малко. Заплатите на камериерките например са достигнали 800 лв. месечно, пише "24 часа".
По-големи заплати по курортите вземат готвачите. Един пицар на Златни пясъци миналата година например получавал по 1600 лева на месец, но без осигурено спане.
Други са условията за главните готвачи в елитните ресторанти. Те могат да стигнат и до 5000 лева, като в тази заплата не влизат възнагражденията за помощник-готвачите, които обикновено шефът води със себе си като бригада.
Баснословните заплати за готвачи от по 8-10 хил. лв. обаче са мит. Най-скъпоплатените шефове по Южното Черноморие например се разписват срещу фиш от 6 хил. лв., но става въпрос за мастър шеф в 3-4 ултраскъпи хотела. Обикновено 4 и 5-звездните дават най-много до 4 бона и рядко 5, около 3-3500 лв. е средната заплата в реномираните бази.
Без допълнителните екстри сервитьорите по Южното Черноморие получават около 800 лв., в които не влизат бакшишите. Някъде има и келнери, които работят на минамална заплата, но им дават и 5% от оборота.
От своя страна наемането на чужденци е трудно и заради проблема с визите. Украинците например могат да разчитат на 6-месечни български визи, но гражданите на Молдова - само на 3-месечни. Този срок не е достатъчен, за да дойдат да работят тук през целия сезон, защото той официално почва в средата на май и свършва към 15 септември.