Новосъздадени компании могат да се възползват от финансиране между 50 и 200 хил. лв. до 2 години от регистрацията си. Това обяви зам.-министърът на икономиката Александър Манолев по време на Европейския ден на предприемача, събитие, което има за цел да популяризира успешни модели за създаване и развитие на нови компании.
Средствата са предоставени от отворената процедура “Подкрепа на предприемачеството” по ОП “Иновации и конкурентноспособност”. До момента общият бюджет е 67 млн. лв. По негови думи в момента средата в България е благоприятна за създаване на нови компании именно заради ниските данъчни ставки, както и заради палитрата от възможности за финансиране. По данни на ведомството 40% от новосъздадените компании, които са получили финанси от инвестиционни фондове, продължават да съществуват. “Това е един много добър индикатор, по-добър от средния европейски и изобщо световен”, коментира Манолев. Сега министерството работи да предостави по-благоприятни условия за създаване на нови компании, особено от млади хора.
Друга важна цел е превръщането на страната ни в стартъп инкубатор на Европа. “Идеята може да е амбициозна и да изглежда далечна, но благодарение на добрите резултати на младите хора, идеята вече се обсъжда и изглежда като близка и реална възможност”, завърши икономическият зам.-министър. За целта в икономическото министерство работи междуведомствена експертна група, която цели да проучи добрите световни практики, да ги анализира и да предложи въвеждането на тези от тях, които могат да помогнат за икономическата среда.
От министерството е отчетен ръст в износа, както и развитие в различни сектори като сектора за информационнни и комуникационни технологии, машинистроене и автомобилостроене. “Всичко това е доказателство, че икономиката се базира на икономика на знанието и това ще е бъдещият устойчив модел”, коментира зам.-министър Манолев.