Директорът на болница "Шейново" д-р Таня Андреева е предложена за министър на здравеопазването. Това е първото официално име в кабинета на Пламен Орешарски, за който и днес протичат преговори между БСП и "Атака" и ВМРО. Очаква се най-късно в понеделник да е известен целият състав на предложеното от мандата на "Коалиция за България" правителство, съобщава dnevnik.bg
Андреева, която даде интервю за Би Ти Ви, каза, че е водила преговори с лидера на БСП Сергей Станишев. Приела, защото имала много допирни точки с програмата за управление на здравеопазването на левицата. "Тя е доста по-социална, държавата доста повече присъства в сектора", каза още тя и добави, че при повишаваща се заболеваемост и демографска криза като "майка трябва да се намеся, за да гарантирам по-добро здравеопазване". Андреева е акушер-гинеколог по професия.
Андреева беше избрана за депутат от гражданската квота на БСП.
Тя обеща три промени, които ще направи в най-кратки срокове. Първото е реформа в спешната помощ, която не работи - най-вече заради демотивация сред работещите. Тя осъди вчерашния случай с пребития медицински екип на спешна помощ в София. Ще предложи и законопроект за инкриминиране на нападенията върху медицински лица.
Втората промяна е отпадането на лимитите във всяка една форма - дейност и финансиране на медицински дейности, а последното обещание - намаляването на цените на лекарствата. "Знаете ли, прави впечатление, когато съпругът ми изписва рецепта, той също е доктор, пациентът го пита какво да си вземе, защото не може всичко. Това е тъжно", каза Андреева.
Андреева има идея да се промени и начинът на разпределение на парите в здравеопазването. "Да няма избрани болници, които да бъдат свръхфинансирани, както беше при ГЕРБ", посочи тя. Според нея трябва да се спре практиката средствата от здравната каса да бъдат присвоявани за финансови дупки в други сектори. "Два милиарда е напълно достатъчен ресурс, но трябва да се контролира и харчи правилно", добави кандидат-министърът. По думите й болниците буквално вече се задъхват в своята работа, защото непрекъснато се въвеждат ограничения. "Като търговски дружества от тях се иска, освен да се спасяват животи, трябва да се поемат разходите за ремонт, а те не се дофинансират", каза още тя.
Още от последните новини
Водещи новини