България трябвало да си върне имиджа на морска държава
Децентрализация на пристанищата, самостоятелен закон за тях и равнопоставеност на собствеността поискаха представители на морската общност на Бургас и Варна от новите народни представители от БСП. На среща с Бургаска Морска Асоциация” и “Институт за Регионални Стратегии” присъстваха инж. Димчо Михалевски, Павел Маринов, Христо Монов и Атанас Зафиров, които искаха да се запознаят с проблемите в сектора.
Самият Павел Маринов обяви, че за новия министър на транспорта Данаил Папазов пристанищата и корабополаването ще бъдат приоритет, тъй като той самият е представител на морския бранш. Според Маринов новото правителство ще има куража да направи така дълго чаканите реформи в сектора, а срещите с морската общност щели да станат ежемесечни.
Капитан Живко Петров, който е директор на дирекция "Морска администрация - Бургас" заяви, че е жизненоважно собствеността и условията за ползване на пристанищата да бъдат равнопоставени. Според него в сегашния закон не ставало ясно кои пристанища са с национално значение и кои са с регионално, тъй като нямало обяснение какво значат тези термини. „Частните пристанища генерират значителна част от оборота на всички пристанища като цяло. За Бургас съотношението е общо-взето 50/50. Имаше опити частните пристанища да не бъдат признавани и да им се пречи по всякакъв начин, въпреки две решение на Конституционния съд по този въпрос. Нашето предложение пред правителство е този факт да бъде веднъж за винаги приет и да бъдат оеднакви режима за всички обекти“. заяви капитан Петров.
Думите му бяха подкрепени от Богдан Богданов - председател на Българската морска камара. Според него морската индустрия в България е в тотален колапс, а страната ни загубила имиджа си на морска държава отдавна. „Реформите трябва да започнат веднага. Ние подкрепяме идеята за децентрализация, промяна в законодателството и нов закон за пристанищата. Проблемите на морската общност са общи за Бургас и Варна, но трябва да бъдат решени възможно най-бързо“ заяви Богданов.
На срещата бяха обсъдени възмоностите, от които може да се възползва морския бранш за усвояване на евросрества. Стана ясно, че в момента много малко пари от еврофондовете достигат до него, а те са основен източник на средства. Бе даден пример с Малта, която е направила цяло фериботно пристанище, изцяло финансирано с еропейски пари. България от своя страна трябвало да си върне имиджа на морска страна, но това нямало как да стане, докато не бъде подобрена инфраструктурата.
Народните представители от БСП обещаха на морската общност редовни срещи всеки месец, на които тези и други проблеми да бъдат обсъждани и решавани.
![bsp](/uploads/2013/06/bsp.jpg)