В Полша бургаският "Черноморец" игра и впечатли участниците в международния турнир по водна топка за юноши младша възраст.
Българските ни представители бяха с класа над съперниците си в групата- факт, който бе признат от самите съдии, но едва след края на състезанието. Много по-ценна обаче беше положителната оценка за качествата на българския отбор, поставена от щабовете на лидерите в турнира- немския „Хановер” и „Славия” /Братислава/. Именно тези два клуба бяха сред първите, които потърсиха и осъществиха контакт с бургаската делегация за сътрудничество и предложиха оферти за гостуване на техни турнири.
На басейна-красавец в Гливице от девет отбора „Черноморец” се класира седми. Реалното място на нашите ватерполисти беше в първата четворка след победителя „Хановер”, „Лвов” и „Славия”, но схемата на турнира ни прати да спорим за позиция от 7 до 9 място.
По разбираеми причини бургаският тим беше поставен от домакините в поток „А” заедно с шампиона на Полша за юноши младша възраст „Битом” и словашкия „Врутки”. С помощта на недотам фината подкрепа на съдиите бургаският тим загуби тези две срещи в предварителната група.
Получи се така, че след почти 25-часов преход най-отдалеченият в географско значение тим на „Черноморец” трябваше да играе два мача още в първия полуден от надпреварата. На старта в турнира домакините явно не очакваха толкова силен „Черноморец”. Бургазлии поведоха с 3:1, но във втората и третата част всичко бе решено със „съдийски” попадения и „Битом” обърна резултата. Но както се казва „у дома и стените помагат”. Поляците спечелиха мача с 5:9 /3:1, 0:4, 0:2, 2:2/.
Два часа по-късно в двубоя срещу „Врутки” словаците поведоха с два гола преднина още от съблекалнята не без помощта на реферите. Непознаването на съперника доведе до подценяването му, на което се дължаха и многото пропуски пред вратата на „Врутки”. При 7:7 секунди преди края на мача полският съдия отсъди топена топка. Така стопроцентовата голова атака на „Черноморец” бе прекъсната, а „Врутки” успя да измъкне победата с гол преднина 7:8 /0:2, 3:3, 2:0, 2:3/. След като изгледаха видеозаписа от срещата момчетата бяха шокирани и не можеха да повярват, че толкова слаб отбор ги е победил.
На финалите срещу последните от група „В” и „С” момчетата на старши треньора Петър Йонов постигнаха убедителни победи. В пъти по-силният „Черноморец” се справи с лекота над „Лодз” с 9:4 /2:2, 2:0, 4:1, 1:1/ и „Варшава” с 13:4 /5:1, 4:0, 0:3, 4:0/. Разликата в класите позволи на игралното поле за по-дълго време да останат и най-малките в състава на „Черноморец”.
„В Полша се видя, че състезателите ни се променят. Те вече са сериозни млади хора, които пред очите ми израснаха и възмъжаха. Натрупаха и опит, и болка от загубите, но желанието им за победа надделя. На турнира отборът ни беше най-малкият по възраст, като само трима от състезателите ни са родени 1997 г., а други трима са едва на 12 години. Ефектът от участието ни е огромен. Още след първите два мача срещу „Битом” и „Врутки”/където решаващ беше съдийският фактор/ интересът към нас се покачи и „заваляха” предложенията за контакти. Желание да ни гостуват в Бургас изразиха дори от полския национален отбор”, заяви старши треньорът Петър Йонов.
Според него постижение за клуба е фактът, че отборът е получил покана за това силно състезание, което не кореспондира с познатите ни турнири, тип фестивали на водната топка .
„Участието ни на турнира е част от опита, който трупаме. Известно е, че българските отбори рядко се показват на такива международни състезания и ние нямахме достатъчно представа за съотношението на силите в игрови план в тази част на Европа. За нас беше важно да „сверим часовници” и да видим до къде са стигнали те в развитието си. Преди 20 години бяхме на по-високо ниво. След като стигнахме дъното, много ни се искаше да разберем какво сме постигнали и къде се намираме. Смятам, че българският спорт определено е постигнал някакви резултати въпреки фрапантната разлика в спортните бази. Българските специалисти, болшинството от които се трудят в мизерни условия, имат качества и си вършат добре работата,” е мнението на председателя на СКВТ „Черноморец”.
Извън програмата на международния турнир на басейн „Олимпиец” в Гливице отборите на „Черноморец” и „Хановер” изиграха приятелски мач, завършил 11:10 за бургазлии. Ден по-рано бъдещото сътрудничество между двата клуба беше скрепено на „бойното поле”с игра на пейнтбол. За тима от Хановер играха трима от немскоговорящите в „Черноморец”, ученици в НЕГ „Гьоте”, и евентуални нови попълнения на „Хановер”, който вече има отбор в Бундеслигата.
Така на турнира в Полша СКВТ „Черноморец” се превърна в "бялата лястовица" на българската водна топка, която въпреки срива през последните две десетилетия и липсата на условия за подготовка продължава да работи за възвръщане имиджа на страната ни в този спорт.
Ватерполистите ни участваха на турнира със съдействието и подкрепата на община Бургас, към която състезатели и ръководство на „Черноморец” отправиха благодарности. Комфортното пътуване за бургаската група завърши с аплодисменти за шофьорите на превозваческа фирма „Омега 3”. Делегацията беше водена от началник отдел „Спорт” към общината Веселина Деведжиева, която проведе няколко работни срещи със свои колеги от Полша. В нейно присъствие бе сключен договорът за сътрудничество между „Черноморец” и „Хановер”.
Международният турнир бе спечелен от немския тим, а втори в крайното класиране е „Лвов” /Украйна/. Следват „Битом” /Полша/, „Славия”/Братислава/, словашките „Жилина”и „Врутки” /Словакия/ , „Черноморец”, полските „Лодз” и „Варшава”.
Според статистиката бургаските ватерполисти са втори по отбелязани голове /22/ след „Славия” /27/ и втори с най-малко попадения във вратата си /8/ след „Хановер”, който има пасив от 6 гола.